Денес, една година по избувнувањето на пандемијата на вирусот корона, животот на милиони луѓе зависи од вакцинацијата против неа.

Објавил: Перо Милчин | 3 декември, 2020 10:00

Дилеми за вакцинација – задолжителни или доброволни

Фото/Текст извор: ©Магазин.мк

Прашањето за вакцинација е едно од најконтроверзните во медицината со години. Во некои кругови, инокулацијата во најдобар случај се смета за непотребна, а во најлош случај опасна.

Денес, една година по избувнувањето на пандемијата на вирусот корона, животот на милиони луѓе зависи од вакцинацијата против неа.

И додека многумина низ целиот свет едвај го чекаат тоа, помала група од населението стравува дека ќе бидат принудени да бидат вакцинирани.

Во Германија, на пример, ова е теоретски можно затоа што владата има законска основа да наметне задолжителна вакцинација, но се чини дека засега нема намера да го стори тоа.

„Ви го давам мојот збор, нема да има задолжителна вакцинација во оваа пандемија“, рече неодамна германскиот министер за здравство Јенс Шпан, пренесува Хина, повикувајќи се на ДПА.

Во САД, оваа опција не е исклучена, но таквата одлука не може да се донесе на национално ниво, туку е во надлежност на секоја сојузна држава.

Денес, една година по избувнувањето на пандемијата на вирусот корона, животот на милиони луѓе зависи од вакцинацијата против неа.

Европа е најмногу за доброволна вакцинација, а Адвокатската комора во Њујорк во ноември донесе резолуција со која се препорачуваат задолжителни вакцинации доколку доброволниот одговор не е доволно голем.

Таквите мерки може да се засилат со забрана за влез на невакцинирани лица во барови и ресторани. Експертите велат дека работодавците можат да ги охрабрат вработените да вакцинираат се додека имаат легитимна причина за тоа.

Австралискиот премиер Скот Морисон уште во август рече дека сака вакцинацијата да биде задолжителна за сите граѓани веднаш штом ќе стане достапна.

Националната авиокомпанија „Кантас“ сака да воведе задолжителна вакцинација за сите свои патници на интерконтиненталните летови. Во Швајцарија, делумна задолжителна вакцинација е изводлива.

Законот го дозволува тоа, но само за посебни групи на луѓе кои се грижат за ранливи групи, како што се здравствените работници“, рече Ана Леви, шеф на федералната канцеларија за јавно здравје.

Но, повеќето други европски земји се потпираат на доброволна вакцинација.

„Вакцинацијата нема да биде задолжителна“, рече францускиот претседател Емануел Макрон во неодамнешното обраќање до нацијата.

Шпанија соопшти дека вакцинацијата ќе биде доброволна, но бесплатна во земјата.

Во Чешка, националната стратегија за вакцинација бара таа да биде доброволна.

Недоверба и страв од инфекција Италијанскиот премиер Џузепе Конте исто така рече дека се залага за доброволно решение.

Во Словенија тој број е уште поголем и изнесува 60 проценти.

Причините се главно недоверба и страв дека вакцинацијата ќе зарази наместо да заштити. Со оглед на популарноста на теориите на заговор, од кои некои се поддржани од владата и медиумите под нејзина контрола, не е изненадувачки што повеќе од 50 проценти од оние што одбиваат вакцинација, исто така, се за Унгарија, додава истиот извор.

Во Русија, земјата која први се пофали со произведената вакцина, околу 60 проценти од испитаниците во анкетата на Левада изјавија дека немаат намера да ја користат.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Анализа

Израел и Хамас 16-ти ден ги продолжуваат борбите, појасот Газа на раб на хуманитарна катастрофа. Рано утрово Израел изврши воздушни напади врз јужниот дел на Газа и најави дека ќе ги интензивира нападите на северот. Владата на политичкото крило на Хамас објави дека најмалку 55 Палестинци биле убиени во текот на ноќта.

Израел е подготвен за копнената офанзива во Газа

Израел е подготвен за копнената офанзива во Газа. Тел Авив ги повика жителите на Газа...

Москва повторно ја надмина Саудиска Арабија како главен снабдувач на нафта во Кина. Блискоисточната земја извезла 60,1 милиони тони во вредност од 36,49 милијарди долари во наведениот период, а Ирак е на третото место, снабдувајќи 40,3 милиони тони во вредност од 23,04 милијарди долари.

Извозот на сурова нафта во Кина во август се зголеми за 30,7 проценти во споредба со јули и порасна за 42,7 отсто во однос на вредноста, достигнувајќи 5,8 милијарди долари.

Во 2022 година Кина го зголеми купувањето на руска нафта за 8,2 проценти и тоа достигна 86,2 милиони тони. Цената на суровата нафта увезена од Русија се зголеми за околу 43,9 отсто, што изнесува 58,37 милијарди долари.

Кина купува повеќе руска нафта откако традиционалните западни купувачи ја избегнуваа како дел од санкциите поврзани со војната во Украина. По минатогодишното ембарго на Г7 и ограничувањето на цената на руската нафта, Москва активно ги пренасочува своите нафтени текови кон Азија.

Кина го зголеми увозот на сурова нафта од Русија за 25 отсто годинава

Цените на нафтата достигнаа ново највисоко ниво од ноември, при што барел брент во...

Вучиќ рече дека вчерашната рунда дијалог во Брисел завршила неуспешно, бидејќи Приштина не го прифатила компромисниот предлог на ЕУ на патот кон нормализација на односите!

САД разочарани од неуспехот на дијалогот меѓу Белград и Приштина

САД изразија разочарување што не беше постигнат напредок во последната рунда од дијалогот...

Во Загреб цена на метар квадратен нов стан во првата половина од годината изнесува 2.623 евра, а просечната плата во Загреб е 1.303 евра.

Просечната цена на метар квадратен нов стан во Хрватска 2.200 евра

Просечната цена на метар квадратен нов стан во Хрватска во првата половина од годинава...