Освен шверц на цигари и нафта, контроверзниот црногорски моќник Миодраг Дака Давидовиќ веќе подолго време работи и во областа на набавка и дистрибуција на големи количини на оружје и воена опрема за кои има оперативни податоци што треба да се пласираат на пазарите на земјите под меѓународно ембарго.

Објавил: Мирко Бачиќ | 31 јануари, 2021 19:54

Дилер со оружје, инвеститор во Македонија: Дака нелегално ги снабдувал со оружје земјите под санкции

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Контроверзен моќен човек на Црна Гора е под сомнение дека се справил со недозволен реекспорт на оружје и воена опрема надвор од добиените државни сертификати! Во шверцот ја вклучил целата мрежа на свои контакти од разузнавачките служби!

Освен шверц на цигари и нафта, контроверзниот црногорски моќник Миодраг Дака Давидовиќ веќе подолго време работи и во областа на набавка и дистрибуција на големи количини на оружје и воена опрема за кои има оперативни податоци што треба да се пласираат на пазарите на земјите под меѓународно ембарго.

Според информациите на курир.рс, Давидовиќ е под сомнение дека се занимава и со нелегален реекспорт на оружје и воена опрема, покрај добиените сертификати за состојбата на крајниот корисник.

Продавал руски оклопни возила!

Безбедносните служби ги фатија неговите контакти со важни учесници во оваа меѓународна трговија, што ја вклучува целата мрежа на врски на Давидовиќ во разузнавачкиот свет.

Освен шверц на цигари и нафта, контроверзниот црногорски моќник Миодраг Дака Давидовиќ веќе подолго време работи и во областа на набавка и дистрибуција на големи количини на оружје и воена опрема за кои има оперативни податоци што треба да се пласираат на пазарите на земјите под меѓународно ембарго.

Интересно е што Давидовиќ се обиде да стане сопственик на српската фабрика за стакло од Параќин преку еден од неговите бројни делови за купување и продажба на оружје.

Имено, според разузнавачките служби, тој во 2014 година учествувал во деловен договор со Петро Црногорец, сопственик на „ЦПР импекс“, компанија која стана сопственик на стакларницата во Параќин во 2015 година.

Нивниот деловен план наводно бил да извезуваат руски оклопни транспортери (БОТ), складирани во Унгарија, во Бурунди и за потребите на мисијата на ООН во таа земја.

Давидовиќ му продал одреден број возила на Црногорецот, но тие, наводно, не му биле доставени поради немање согласност од Русија, како земја на потекло на овие оклопни возила.

Бројните аранжмани на Давидовиќ вклучуваа извоз на оружје во Ангола, Сомалија, Јужен Судан, Нигерија!

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Европа

Според политичките аналитчари во Албанија, балканската турнеја на Меркел која за еден месец заминува во политичка пензија е потврда за тоа колкаво значење Гемранија придава на Западен Балкан.

Меркел денеска ќе допатува во Србија, а во вторник ќе ја посети Албанија

Германската канцеларка денеска ќе допатува во Србија, а во вторник ќе ја посети Албанија. Меркел...

Сепак, не е исклучена можноста од повторно воведување рестрикции доколку епидемиолошката состојба во државата повторно се влоши.

Данска од 10 септември ги укинува сите мерки против Ковид-19

Од 10 септември Данска ги укинува сите рестрикции воведени поради пандемијата од Ковид-19,...

Пред утрешниот состанок меѓу Меркел и премиерите на 16 федерални покраини за ограничувачки мерки, канцеларката рече дека основните училишта, градинки, фризери и малопродажба треба да имаат приоритет во олеснувањето на мерките.

АНГЕЛА МЕРКЕЛ: Заклучувањето на Германија ќе трае до крајот на февруари

Германската канцеларка Ангела Меркел изјави денеска дека заклучувањето во Германија...

Холандската национална телевизија објави дека владата ќе одржи прес-конференција подоцна во текот на денот, на која ќе објави продолжување на ноќниот полициски час.

ХОЛАНДИЈА ГО ПРОДОЛЖУВА НОЌНИОТ ПОЛИЦИСКИ ЧАС: Останува на сила до 2 март

Холандската влада ќе го продолжи ноќниот полициски час воведен поради ковид 19 до 2...