-Со тоа ги зацврстивме државноста, темелите и безбедноста на нашата Македонија и го отворивме патот за европските стандарди да ги донесеме дома.

Објавил: Стојче Бушин | 21 август, 2020 17:22

Димитров: Ми беше чест што како министер за надворешни работи бев дел од историскиот пробив со членството во НАТО

Фото/Текст извор: ©Магазин.мк

Во изминатиот мандат, ми беше чест што како министер за надворешни работи бев дел од историскиот пробив со членството во НАТО и зеленото светло за преговори со ЕУ, напиша на својот Фејсбук профил поранешниот министер за надворешни работи Никола Димитров.

Со тоа ги зацврстивме државноста, темелите и безбедноста на нашата Македонија и го отворивме патот за европските стандарди да ги донесеме дома.
 
Сакам јавно да им се заблагодарам на сите вработени и соработници во Министерството за надворешни работи, но и на сите вам кои ми дававте поддршка и мудрост кога ми беше најтешко.
Човек е силен и способен толку колку што му се силни и способни тимот и пријателите.
А токму на патот што допрва не’ чека сплотеноста ќе биде клучна.
 
За мене, како човек кој целиот професионален живот го посвети на оваа идеја нема поголем предизвик од тоа да го водам најсуштинскиот и најважен државен процес.
 
Ова е мојата должност, но и должноста на нашата генерација – да ги зацртаме чекорите, да ги впрегнеме најспособните и под светлото на процесот од ден на ден да се менуваме.
 
Му благодарам на идниот премиер Зоран Заев и на СДСМ за довербата да бидам номиниран за вицепремиер задолжен за европски прашања, а вам ви ветувам дека од првиот ден ќе дадам се’ од себе за успешно да ја зграпчиме оваа историска шанса.
Одиме напред и ќе бидеме светол европски пример.
Одиме напред, таму каде припаѓаме, напиша Димитров!

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Фејсбук

Сето го правам на сопствен трошок, бидејќи платата е недоволна за едно патување во странство, но тоа секако не ме спречува да работам за доброто на Татковината, без да побарам ниту денар дополнителни трошоци!

Охрабри се Мицкоски – излези нa дебaтa сo Љубе Бошкоски!

Љубе Бошкоси го повика на ТВ дуел лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, откако...

Ја сакаше Македонија и страдаше што мораше да прави така како што направи последните години...

Димовски: Амди Барјам имаше незаслужен одмор во Идризово – тој ја сакаше Македонија!

Амди Бајрам, еден од луѓето кои долго опстојуваа на политичка сцена во самостојна Македонија,...

Досегашниот директор на АД „Македонска пошта“, Ејуп Рустеми, ќе биде нов директор на Јавното претпријатие за државни патишта.

Најчевска: За Рустеми треба да се покрене постапка за злоупотреба на службената положба и овластување

Според професорката Најчевска за досегашниот директор на АД „Македонска пошта“,...

И не, не е загрозен угледот на Македонија доколку на виделина се изнесат неправилности во работењето на некоја институција.

Најчевска: Не знам зошто толку Лидија Димова ме потсетува на ВМРО-ДПМНЕ!

Не е член на ВМРО-ДПМНЕ, не е вработена од ВМРО-ДПМНЕ, не работи за интересите на ВМРО-ДПМНЕ,...