Имаме голема шанса за заеднички успех во октомври – нагласил Димитров, порачувајќи дека треба да се искористи оваа, како што вели, историска шанса и во октомври земјава да добие одлука за отпочнување пристапни преговори со Унијата.

Објавил: Рејхан Бајрами | 9 септември, 2019 21:36

ДИМИТРОВ ОД ПАРИЗ: „Нашата цел е да станеме европска земја, а тоа пред се значи владеење на правото„

Фото/Текст извор: ©онлине магазин

Од наша страна, е истакнато дека добивањето позитивна одлука за Македонија за отпочнување пристапни преговори со ЕУ е уважување и конкретно вреднување на очигледните резултати и постигнувања, а што истовремено ќе создаде нов импулс за нас, но и за целиот регион и за ЕУ, рече министерот за надворешни работи Никола Димитров, на средбите во Париз со Амели де Моншален, државен секретар во Министерството за Европа и надворешни работи, како и со Клеман Бон, советник за Европа во Кабинетот на претседателот Емануел Макрон.

Министерот Димитров рече дека треба да се искористи оваа историска шанса и во октомври земјава да добие одлука за отпочнување пристапни преговори со Унијата.

Со Преспанскиот договор успеавме со нашите грчки пријатели да постигнеме вистински европски компромис во регион каде тешко се прават компромиси. Нашата цел е да станеме европска земја, а тоа пред се значи владеење на правото. Имаме голема шанса за заеднички успех во октомври – нагласил Димитров од Париз.

Веднаш по работната посета на Париз, министерот Никола Димитров ја продолжува работната турнеја, фокусирана на европските аспирации и очекувања на Република Северна Македонија во пресрет на октомвриските Совети на Унијата, со работна посета на Брисел на 10 и 11 септември 2019 година, а последователно и на Берлин на 12 и 13 септември 2019 година, пренесе Миа.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Политика

Извесно е дека до крајот на мандатот ќе бидат исполнети целите и од останатите столбови на програмата, како што се минимална плата од 16.000 денари.

СОВЕТНИКОТ НА ЗАЕВ ЗАБРЧАНЕЦ СЕ ПОФАЛИ НА ФБ: -Парите кај граѓаните – исполнето!

Извесно е дека до крајот на мандатот ќе бидат исполнети целите и од останатите столбови...