Македонското министерство за надворешни работи наиде на потсмев кај колегите во регионот откако министерот редовно ја коментира и критикува руската надворешна политика

Објавил: Мирко Бачиќ | 28 ноември, 2018 7:59

Димитров пак и се “скара” на Русија, твитна за украинското “прашање”

Фото/Текст извор: ©online/магазин.мк

Шефот на македонската дипломатија не прекинува на сите можни начини да и контрира на Руската Федерација, што истакнати дипломати го ценат како преседан во кој гледаат личен конфликт а не официјален став.

Имено во врска со инцидентот со задржаните украински бродови од Русија во теснецот Керч се огласи и Министерство за надворешни работи на Македонија со поддршка за територијалниот интегритет и суверенитет на Украина.

Поддршката беше пренесена на официјалниот твитер профил на министерството.

Длабоко сме загрижени за ескалацијата на тензиите во Азовско Море и за последиците по мирот и стабилноста. Во согласност со ЕУ ЦФСП (Заедничка надворешна и безбедносна политика на ЕУ), повикуваме за воздржаност, деескалација и целосно враќање на слободата на минување низ Керчки теснец. Ги поддржуваме територијалниот интегритет и суверенитет на Украина. – објави македонското МНР на својот профил на Твитер.

МНР на Украина ја ретвитна оваа објава, додека дипломатите прашуваат каква врска имаат односите помеѓу Русија и Украина со Македонија?

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

По вчерашниот ден во кој ние пратениците бевме заклучени во пленарната сала по наредба на Талат Џафери веќе е кристално јасно дека Собранието не е е повеќе демократска институција туку институција заробена од еден автократ кој што си дозволува да се однесува како Собранието да е приватна своина, непочитувајќи никаков Деловник и пред се крши основни човекови права“, изјави Мицевски!

Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата ќе поднесат интерпелација за Џафери

Интерпелација на претседателот на Собранието Талат Џафери ќе поднесат Пратеничката...

Голем е денешниот ден, историски, кога ги чествуваме Светите браќа Кирил и Методиј, да ја добиеме и автокефалноста на нашата црква како рамноправна со другите

Ковачевски: Автокефалноста на Македонската православна црква – Охридска Архиепископија е историска вест и автентичен дел на македонскиот идентитет

Премиерот Димитар Ковачевски, упати честитка по повод автокефалноста на Македонската...

Претходно шефот на државата упати честитка за ваквата одлука и порача дека ова е радосна вест за сите граѓани на земјава од православна вероисповед.

Пендаровски и Вучиќ со заедничка фотографија од Давос ја поздравија одлуката на СПЦ

Со заедничка фотографија во Давос македонскиот и српскиот Претседател Стево Пендаровски...

Од денеска шатори и вреќи за спиење пред владата, Независниот синдикат на професионални војници излезе на штрајк.

СО ШАТОРИ И ВРЕЌИ ЗА СПИЕЊЕ ПРОФЕСИОНАЛНИТЕ ВОЈНИЦИ ИЗЛЕГУВААТ НА ШТРАЈК ПРЕД ВЛАДА

СО ШАТОРИ И ВРЕЌИ ЗА СПИЕЊЕ ПРОФЕСИОНАЛНИТЕ ВОЈНИЦИ ИЗЛЕГУВААТ НА ШТРАЈК ПРЕД ВЛАДА! Од...