Никола Димитров очигледно заборави на минатото па со својот пост го навреди #Бојкотирам на СДСМ од 2004-та година кога изгласаа нова кобна територијална поделба на Македонија

Објавил: Мартин Попоски | 15 август, 2018 12:32

Димитров: “Шарената револуција е одговорност #Бојкотирам е неодговорност”

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Министерот за надворешни работи Никола Димитров пред референдумски манифестира селективна меморија што се слобода на личен избор и амнезија што своевремено СДСМ мислеше за #Бојкотирам како концепт на еден сосема друг Референдум во 2004 година.

Никола Димитров очигледно има “ограничено” разбирање на слободата на изразување и одлука на електоратот.

“Шарената револуција е жед за ОДГОВОРНОСТ во ситуација на јавно разоткриен криминал.
Кога пофрлија институциите – граѓаните преземаа одговорност – барајќи правда.” – напиша на Фејсбук министерот за надворешни работи Никола Димитров правејќи паралела со движењето #Бојкотирам.

Можеби повикот на неговиот ментор Владо Бучковски од функција на премиер во 2004 година ќе го потсети дека и #Бојкотирам е опција.

“Бојкотирам е повик за НЕОДГОВОРНОСТ – за бегање од одговорност – за немање глас за сопствената и иднината на Македонија – исправена пред историска раскрсница.

Да се размислува за некакви паралели меѓу нив е исто како да се става равенство меѓу храброста и стравот – меѓу активниот граѓанин кој се осмелил да прогледа во темница и пасивниот поданик кој се плаши да отвори очи во светлинaта.” – напиша Димитров.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Фејсбук

А, ВМРО-ДПМНЕ и опозицијата можат и понатаму да прават сѐ што намериле против народот - но џабе им е, денес ќе ја завршиме работата.

Пратеничката на СДСМ Стојчевска позитивна со целосна заштитна КОВИД-19 опрема во Собрание

Пристигнувам во Собранието, со целосна заштитна КОВИД-19 опрема, за да учествувам на...

Два дена по ред следам како еден политички субјект исклучиво заради сопствени политички цели се обидува да го извалка моето име и името на компаниите во сопственост на Заеви.

Трајче Заев од Дубаи: Комбето со марихуана не е во сопственост на фирма на Заеви и ниеден од уапсените не е вработен во фирма на Заеви

По обвинувањата од страна на ВМРО-ДПМНЕ, се огласи Трајче Заев, братучед на премиерот...

Од Обвинителството, пак, денеска официјално излегоа со кратко соопштение во кое велат дека е правен претрес во повеќе објекти, но ниту потврдија ниту демантираа дека е откриен дополнителен имот на експремиерот.

Груевски: Живеев во два стана на мајка ми, другите два ги користев со договор за закуп

Од Обвинителството, пак, денеска официјално излегоа со кратко соопштение во кое велат...