Програмскиот аспект беше многу подобар од оној на СДСМ, која некако арогантно влезе. Но, и оној сегмент однос со другите етнички заедници, ВМРО-ДПМНЕ ја прошири коалицијата, СДСМ ја намали.

Објавил: Перо Милчин | 20 октомври, 2021 6:04

Димовски: ВМРО-ДПМНЕ ја научи лекцијата

Фото/Текст извор: ©магазин

Илија Димовски од ВМРО-ДПМНЕ во вечерашното гостување на ТВ 21 рече дека на овие избори се покажало дека ВМРО-ДПМНЕ ја научи лекцијата.

-Иако голем дел очекуваа дека ВМРО-ДПМНЕ ќе оди надоле и во изолација, морам да кажам дека овојпат се покажа дека ВМРО-ДПМНЕ ја научила лекцијата.

Програмскиот аспект беше многу подобар од оној на СДСМ, која некако арогантно влезе. Но, и оној сегмент однос со другите етнички заедници, ВМРО-ДПМНЕ ја прошири коалицијата, СДСМ ја намали.

Митко Јанчев за одредени политики имал различни ставови од ВМРО-ДПМНЕ, но ВМРО-ДПМНЕ го кандидираше и направи одличен резултат. СДСМ пак, Максим Димитриевски кој имаше различни статови, не го кандидираше, рече Димовски.

Илија Димовски од ВМРО-ДПМНЕ во дебатниот магазин на ТВ21 истакна дека многумина се надевале и очекувале дека опозициската ВМРО-ДПМНЕ ќе оди надолу, но сепак овој пат тие покажале дека ги научиле грешките од минатото.

Тој додаде дека понудата на ВМРО-ДПМНЕ имала промени од програмски и кадровски аспект, и истата била едно освежување!

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Интервју

„Има документи, согласности, уснени согласности, телефонски разговори, за секој пациент докторите се должни да ги информираат. Ние први воведовме видеоконференција

Жан Митрев: Не се плашам од обвинение, ќе се докажувам и 100 години ако треба – никогаш не сум рекол дека хемофилтрацијата е лек

Неговиот вечерашен јавен настап во кој се бранеше од наводите во документарниот филм...

Зошто никој не зборува за германскиот предлог во времето на владата на Меркел, од нивното претседателство, каде исчезна тој?

Имам информации дека владата на Ковачевски го прифатила предлогот од Париз

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски во вчерашното гостување во емисијата...

„Јас не се занимавам со економијата на семејството, колку пари кружеле… Добро е, дојдете еден ден кај мене дома, зборувајте со мојата сопруга“, рече Ахмети.

Ахмети не знае колку чини маслото за јадење: Зборувајте со сопругата, не се занимавам со економијата на семејството

Лидерот на ДУИ Али Ахмети во гостувањето во емисијата „Клик плус“ на ТВ21кажа дека...

Вели дека е подготвен во секој момент да седне на маса и да разговара за сите теми со Ковачевски, но на тие средби ќе мора да се разговара и за предвремени ибори.

Мицкоски: Немам намера никого да уценувам, подготвен сум во секој момент да седнам на маса

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски тврди дека блокадата на Собранието не е начин...