Пратеникот на ВМРО - ДПМНЕ, Илија Димовски, прв ја започна дебатата за која посочи дека треба да заврши денес и веднаш со контатација дека уставни измени нема да има

Објавил: Мирко Бачиќ | 15 октомври, 2018 12:34

Димовски: Ова треба да заврши денеска, ќе констатираме дека нема измени во Уставот

Фото/Текст извор: ©online/магазин.мк

Пратеникот Илија Димовски од ВМРО – ДПМНЕ, дециден дека Преспанскиот договор е противуставен.

Димовски во своето излагање појасни дека за противустаност за Преспанскиот договор се изјаснил и претседателот на Македонија, Иванов но и граѓаните на Македонија на фамозниот референдум за промена на името.

Димовски посочи дека ниту извршнат ниту законодавната власт немаат мандат да промена на Уставот на Македонија.

Се што треба денеска да направиме е да го артикулираме гласот на граѓаните, односно да констатираме дека овие уставни измени не можат да бидат составен дел од Уставот на Република Македонија, и тоа не важи само за пратениците на ВМРО – ДПМНЕ. Доколку се почитува Уставот на РМ, тој став треба да го имаат и пратениците на СДСМ, ова треба да заврши денеска, изјави пратеникот од редовите на ВМРО – ДПМНЕ. истакна Илија Димовски.

Пратеникот појасни дека одлуката од референдумот е јасна и треба да се почитува.

Засега нема никаков договор помеѓу опозицијата и власта, денеска ситуацијата не е таква. Денеска единствено што треба да констатираме е да ја испочитуваме одлуката на граѓаните. Во вакви ситуации ниту Собранието е носител на одлуките, ниту Владата. – рече Димовски на седницата.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

ЕУ дискутира за епидемиолошката состојба во „трети земји“ на секои две недели и го ажурира списокот на оние земји што се сметаат за безбедни за патување

Од 25 јуни Германија ќе дозволи влез на патници кои не се од ЕУ, но само со примени две дози вакцина

Од 25 јуни германската влада ќе им дозволи на патниците надвор од ЕУ кои ги примиле двете...

Настанот е пријавен во Одделенито за внатрешни работи од каде потврдуваат дека е приведено едно лце под сомнение дека е сторител на казненото дело „убиство во обид“.

Тешко ранет жител на Дебар!

Дебар,18 јуни 2021(МИА) – А.И. од Дебар синоќа бил ранет со огнено оружје, а поради сериозноста...

На Задушница се посетуваат гробиштата каде што со молитва, пченица и лепче осветено со црвено вино се изразува помен за починатите

Православните христијани денеска и утре го празнуваат Задушница

Православните христијани денеска и утре го празнуваат Задушница во чест на душите...

Зоран Заев со секоја нова изјава продава се повеќе и повеќе, позициите на државата со Заев се трајно разнишани.

ВМРО-ДПМНЕ со молба до Заев да си оди лош бил, Заев не молеше беше на улица!

Заев повторно на маса вчера става отворање на Уставот и ветува работи за кои нема согласност. Воедно...