Ја сакаше Македонија и страдаше што мораше да прави така како што направи последните години...

Објавил: Стојче Бушин | 24 октомври, 2020 15:53

Димовски: Амди Барјам имаше незаслужен одмор во Идризово – тој ја сакаше Македонија!

Фото/Текст извор: ©Магазин.мк

Амди Бајрам, еден од луѓето кои долго опстојуваа на политичка сцена во самостојна Македонија, почина на 64-годишна возраст, по компликации со срцето. Оваа вест ја потврдија денеска од неговата партија на „Ромите“.

На социјалните мрежи денеска се простуваат неговите долгогодишни соработници, пријатели и јавни личности.

Освен Сашо Мијалков и пратеникот од Вмро-дпмне, Илија Димосвки, се прости од Амди Барјам кој почина по компликации со срцето!

Го познавав долги години, беше весел, итар, полн со анегдоти, секогаш внесуваше смееа, па и во најтешки моменти…

Фармерките од Трст, првите негови избори за пратеник, голот со пета, годините на незаслужен одмор во Идризово, велешкото потекло на неговата мајка,… се само мал убав дел од памтењето на неговите зборови…

Ја сакаше Македонија и страдаше што мораше да прави така како што направи последните години…

Нека Господ го чува весел каков што беше!
Бог да го прости, напиша Димовски!

Пред неколку месеци на Бајрам му беше ампутирана едната нога поради дијабетес.

По операцијата рече дека останува посветен на партијата, а верува дека по неговото пензионирање ќе дојде нова генерација политичари кои ќе придонесат за граѓаните Роми.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Фејсбук

Заев се дрзна да влијае на постапка затоа што знае дека Рашковски е негов директно потчинет во владата. Се што знае Заев во голема мерка знае и Рашковски.

ВМРО-ДПМНЕ: Рашковски е пуштен од притвор, откако се раширија гласините дека ќе пропее за Заеви

Драги Рашковски е пуштен од притвор, откако се раширија гласините дека ќе пропее за...

Во мое лично имe и во името на Општина Охрид упатувам срдечни честитки до припадници на влашката заедница со искрени желби за добро здравје, меѓусебно почитување и благосостојба. Власите се нераскинлив дел од градењето на нашето општество и даваат вреден придонес во негувањето на меѓуетничкиот соживот и толеранција. Одбележувањето и почитувањето на овие празници е од исклучително значење за чување и унапредување на меѓусебните односи, како и за јакнење на заедничкиот стремеж за напредок и развој на сите полиња.

Верувам дека и во иднина ќе продолжиме заедно да чекориме кон подобра иднина за нашиот град и нашата држава и да обезбедиме подобар живот за идните генерации. – стои во честитката на градоначалникот Георгиески.

Георгиески: Власите се нераскинлив дел од градењето на нашето општество

По повод Националниот ден на Власите, градоначалникот на Општина Охрид, Константин...

Ми беше чест да работам за Вас и од срце Ви посакувам подобар директор со кого ќе продолжите таму каде што јас застанав“, напиша Пауновски на фејсбук.

Пауновски: Благодарност до сите вработени, ви посакувам подобар директор

Огромна благодарност до сите граѓани кои во мојот “пркос” ги согледаа моите искрени...

И не Игоре немаше да заврши тоа така како што ти мислиш и таквите ко тебе.
Туку кажете им Фала на истите тие кои ги сотревте од ќотек, нивната прибранист присебноста и здравиот разум ја смири состојбата нит полицијата на Чавков нит некој трет од страна Иггоре..

Ерол Ерко: Добро Игоре, а како им беше на децата на Зијадин и Зоран?

По вчерашната емотивна објава на оперскиот пејач Игор Дурловски, кој за време на протестот...