До Левица деновиве стигнуваат бројни поплаки за притисоци, закани и уцени упатени кон вработените од страна на директорката на гимназијата „Мирко Милески“ во Кичево, Милка Спасеска.

Објавил: Сара Фемина | 7 мај, 2021 18:36

ДИРЕКТОРКАТА НА КИЧЕВСКАТА ГИМНАЗИЈА СО ПРИТИСОЦИ И ЗАКАНИ КОН КЛАСНИТЕ РАКОВОДИТЕЛИ СО ЦЕЛ ДА ЈА СПРОВЕДЕ ВОЛЈАТА НА МИНИСТЕРКАТА ЦАРОВСКА

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

ДИРЕКТОРКАТА НА КИЧЕВСКАТА ГИМНАЗИЈА СО ПРИТИСОЦИ И ЗАКАНИ КОН КЛАСНИТЕ РАКОВОДИТЕЛИ СО ЦЕЛ ДА ЈА СПРОВЕДЕ ВОЛЈАТА НА МИНИСТЕРКАТА ЦАРОВСКА

До Левица деновиве стигнуваат бројни поплаки за притисоци, закани и уцени упатени кон вработените од страна на директорката на гимназијата „Мирко Милески“ во Кичево, Милка Спасеска.

Според наводите, со цел да го спречи бојкотот на настава што го организираат голема група родители, за да го искажат револтот поради најавата за исфрлање на печатените учебници од употреба, директорката Спасеска се обидувала преку вршење брутален притисок врз класните раководители да им ја наметне својата, т.е волјата на ресорната министерка Мила Царовска.

Кон вработените биле упатувани навреди дека се неспособни класни раководители и дека ќе им го одземе класното раководство ако не го спречат бојкотот на настава, како и закани дека ќе ги прераспредели во друго училиште. Како што наведуваат револтираните наставници и родители, таа дури и се повикувала и на авторитетот на сопругот, инаку вработен во службата за државна безбедност и контраразузнавање.

Партиските назначувања на директори мора да пропаднат длабоко во калта на едно несовесно и недоветно практикување власт! Недозволиво е и незамисливо за општество кое има полна уста демократски и европски вредности да толерира вакво шерифско однесување!

Можеби ако „големата реформаторка“ Царовска, којашто си мисли дека раководењето со секторот од најголема важност за иднината на општеството е налик на играње видео игричка, ги почнеше реформите и дигитализацијата во овој сектор така што би притиснала DELETE за ваквите директори, место за печатените учебници – ќе направеше нешто добро за образованието.

Левица најостро ги осудува ваквите испади и потенцира дека департизацијата на образованието е една од нејзините основни програмски заложби.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Скандал

Во моментов се отстранува платформата и опремата на плажата „Куба Либре“, која долги години важи за една од најубавите не само во Охрид, туку и пошироко. Активностите се одвиваат под силно полициско обезбедување, но без проблеми.

ФОТО: Започна отстранувањето на платформите на најатрактивните плажи на Охридското крајбрежје

Утрово започна отстранувањето на платформите и урбаната опрема на најатрактивните...

Морам да признам и друга вистина, а тоа е дека во Мк нема продукција како во нашите соседни држави, искрено далеку сме од нив во тој контекст но тоа незначи дека треба да ја игнорираме нашата музика. Напротив треба да се дејствува и да се превземе нешто околу афирмацијата и продукцијата на Мк музика.

Скандалозно однесување на пејачот Силјановски: “Преку к.. ми е од Македонскиот народ”

Во целост ви го прикажуваме недоличното однесување на македонскиот естраден уметник...

Но според коментарите на социјалните мрежи, хронично болните граѓани изреволтирани оставаат коментари дека со месеци не можат да добијат термин за вакцини, а додека пак граѓани кои се под 30 годишна старосна граница се вакцинираат без проблем и објавуваат фотографии на социјаните мрежи.

Вакцинацијата се одвива непречено, прво се вакцинираат пријателите па хронично заболените лица

Вакцинацијата се одвива непречено на сите пунктови низ државата. Вкупно се аплицирани...

Тој во разговорот вели и дека директорката им давала договори за работа откако ќе помине месецот и дека К-15 за претходната година им исплатила само 2.000 денари.

Редакцијата на ОХРИД 24 поседува аудиоснимка од разговорот во која Мустафоски вели дека стои целосно зад кажаното.

(СВЕДОШТВО) Мухарем Мустафоски: Директорката на ЈП „Билјанини извори“ Охрид ме избрка од работа затоа што одбив тешка физичка работа поради здравствен проблем

Директорката на ЈП „Билјанини извори“ Охрид, Гордана Јованоска, ме избрка од работа...