Се работи за компанијата Блацион регистрирана во Буграија, во која содружници се и двајца италијански државјани. Испраќачот е фирмата „Дентиче Пантелоне” од италијанскиот град Авелино.

Објавил: Весна Петровска | 18 јануари, 2020 19:29

Директорот на Дрисла внесувал сомнителен отпад од Италија

Фото/Текст извор: ©онлајн магзин

Софиска фирма на Двајца Македонци Блаже Игнатовски и Горан Ангелов се најде под истрага на бугарските власти поради увоз на сомнителен отпад од Италија, јавува Сител

Се работи за компанијата Блацион регистрирана во Буграија, во која содружници се и двајца италијански државјани. Испраќачот е фирмата „Дентиче Пантелоне” од италијанскиот град Авелино.

Отпадот во 25 контејнери пристигнал во пристаништето Варна на 9 октомври. Според законот фирмата увозник во рок од 90 дена требала да ја насочи пратката за царинење и достава или за реекспорт, но кога тоа не се случило реагирала Царината. При прегледот на контејнерите утврдено е дека содржината на отпадот не е соодветна со докумнтите од декларациите.

Управителот Блаже Игнатовски за Сител вели дека во пратките нема ништо сомнително. Очекува тоа да се потврди и со истрагата на бугарските власти и анализата од експертите.

Содружник но не и управител во оваа фирма е Горан Ангелов , директор на депонијата Дрисла.

Во истрагата се вклучени обвинителството, царината и екоинспекцијата во Варна. Според бугарските медиуми засега нема приведени лица, но се бара соработка од македонските и италијански за разрешување на случајот.

Бугарското обвинителство поведе истрага под сомневање за незаконско управување со отпадот.

Во мегувреме истрага се води и против бугарскиот министер за животна средина, Нено Димов. Тој беше во притвор поради увоз на отпад и рестрикција на вода во градот Перник. Европските медиуми пренесуваат дека во тек е и операција италијанската полиција против сицилијанската мафија која наведуваат дека прави милионски бизнис со сторнирање на токсичниот отпад во Бугарија.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Дај боже сите да бидеме како Зоран Заев и да бидеме сите флексибилни и да можеме да работиме – порача Јанчев.

Митко Јанчев: „Дај Боже да сме сите како Зоран Заев, државата ќе ни стане Швајцарија“

Градоначалникот на Кавадарци, Митко Јанчев, избран како кандидат на ВМРО-ДПМНЕ, на...

Ваквиот протест следува откако пред некој ден битолчанец беше брутално претепан со клоци и пендрек од страна на полициски службеник!

ВО ЖИВО: Протест против полициската бруталност во Битола

Граѓаните на Битола денеска излегоа на протест против полициската бруталност. Ваквиот...

Жителите на општината Сарај кои аплицираа за субвенции за набавка на клима инвертери во Град Скопје денеска имаат можност да ги предадат своите стари печки на дрва, нафта и други нееколошки енергенси, во дворот на средното училиште „Сарај“.

ЖИТЕЛИТЕ НА САРАЈ ГИ ПРЕДАВААТ СТАРИТЕ ПЕЧКИ НА ДРВА И НАФТА

Во општина Сарај денеска почна големата еколошка акција на Град Скопје и Владата за...

Мене, а верувам и повеќето граѓани ме интересира овој стручњак да каже кога во последните 8-10 години влегол во амбуланта или барем фатил слушалки?

Костадин: Дали членството на ВМРО знае дека против Вело Марковски се води постапка за тргување со наследство на државата

По повод изборот на д-р Вело Марковски во Ивршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ, со коментар...