Василевски е познат и по своето политичко камелеонство и менување на политички дресови, беше член на НСДП, па премина во ВМРО - ДПМНЕ, а сега е дел од владеачката СДСМ

Објавил: Мирко Бачиќ | 10 декември, 2018 9:20

Директорот на МЕПСО гради мотел дивоградба на преспанска ривиера?

Фото/Текст извор: ©online/магазин.мк

На 100 метри од самата плажа, на елитна локација, на државно земјиште актуелниот директор на МЕПСО и член на СДСМ, Сашо Василевски гради огромен мотел.

Проблемот е во тоа што според информациите кои кружат во јавноста, градбата која тој ја гради во туристичката населба Претор е дивоградба, објави порталот Инфомакс.мк

Се отвора и прашањето дали тој можеби узурпира државно земјиште?

По имотен лист дел од земјиштето е во сопственост на Република Македонија, додека дел се води на баџанакот на Василевски, Ноневски.

Интересен е и фактот што имотот и земјиштето не се води лично на Василевски туку на неговиот баџанак иако силни се шпекулациите дека тој стои за целиот овој проект.

Дали можеби сопственичкиот лавиринт кој тој го креирал е поради противправните дејствија кои тој ги превзема?

Сепак ова не е изолиран случај на скандал во кој е вмешан Василевски, бидејќи во повеќе наврати е обвинуван за непотизам пред се поврзан со СЈО, обвинителство од кое и тој самиот своевремено беше дел.

Токму во СЈО според медиумите актуелниот директор на МЕПСО ја вдомил и вработил својата ќерка.

Во јавноста кружеа и шпекулации и дека тој бил во романтична врска со обвинителката Катица Јанева, но нема по конкретни докази за ваквите тврдења.

Василевски е познат и по своето политичко камелеонство и менување на политички дресови. Тој првично е познат по своето членство во НСДП, па преминување во ВМРО – ДПМНЕ, а сега е член на владеачката СДСМ.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Актуелно

Фрчкоска најави дека во текот на утрешниот ден ќе го достават барањето за укинување на мерката притвор.

Адвокатката на Јанева најави барање за укинување на притвор- ќе излезе ли Катица од затвор?

Ирена Фрчкоска, адвокатката на разрешената специјална јавна обвинителка Катица Јанева,...

И покрај забелешките на водителот Васко Попетревски дека јавно соопштените информации говорат оти Русковска освен исказот имала и други докази, Мицкоски не отстапи од тезата.

Нинџа со остра реакција: Мицкоски шири невистини и клевети за да ми го наруши угледот и честа

Александар Василевски – Нинџа, е еден од осудените за настаните на крвавиот четврток....

Тој нагласи дека очекуваат во следните ден-два владиниот тим да има можност да го разгледа, а до крајот на работнава недела можеби четврток или петок да има и повторна средба доколку одговара за владината страна за преговори.

Милошоски: Предлагаме методологија која ќе гарантира дека власта нема да донесе обвинител од типот на Русковска

Антонио Милошоски , пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ истакна дека пред неколку денови примиле...

Според објавените податоци, во домашниот транспорт за македонските граѓани, најмногу се користи автомобилот а најмалку се користи железничкиот сообраќај.

Македонците најмногу патуваат со автомобил, а најмалку го користат железничкиот сообраќај

Податоците на Еуростат кои беа објавени на почетокот на Европската недела на мобилност...