"Покренати се неколку прашања во врска со тоа дали некои хипотези се одбиени.

Објавил: Стојче Бушин | 11 февруари, 2021 21:22

Директорот на СЗО за потеклото на вирусот: Сите хипотези остануваат отворени!

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Генералниот директор на Светската здравствена организација, Тедрос Адана, денес изјави дека остануваат отворени сите хипотези за потеклото на вирусот корона што ја предизвика пандемијата.

“Покренати се неколку прашања во врска со тоа дали некои хипотези се одбиени.

Сакам да разјаснам дека сите хипотези се отворени и бараат дополнително проучување”, рече Тедрос.

Тој додаде дека тимот сè уште работи на финалниот извештај и му се заблагодари на независниот тим експерти за како што рече, „многу важна научна вежба во многу тешки околности“, пренесува Гардијан.

Тим експерти кои го проучувале потеклото на вирусот во вторникот рекоа дека е „крајно неверојатно“ да протекол од вирусолошки лаборатории во Вухан и дека тоа „не е хипотеза за која тие веруваат дека подразбира понатамошно истражување“!

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Вакцинацијата против коронавирус во Албанија продолжува со несмалена динамика и до сега имунизирани се 250.676 лица, објави министерката за здравство Огерта Манастирлиу преку видеозапис на Фејсбук.

Во Албанија вакцинирани над 250 илјади лица

Вакцинацијата против корона вирусот во Албанија продолжува со несмалена динамика...

Учеството е над 90 отсто, а во изминатите седум дена, во просек е 93 проценти и станува збор за 10 до 12 илјади вакцинации дневно!

Грчкиот министер за здравство: Во јули колективен имунитет во Грција

До крајот на јуни или средината на јули ќе биде вакциниран еден голем дел од грчкото...

Бугарите денеска гласаат на парламентарни избори и се очекува да победи десноцентристичката партија на премиерот Бојко Борисов, но би можело да биде тешко да се најдат коалициски партнери заради слабиот одѕив среде стравувањата од пандемијата.

Бугарите денеска избираат нова Влада, се очекува победа на Бојко Борисов

Бугарите денеска гласаат на парламентарни избори и се очекува да победи десноцентристичката...