Досега во земјата се направени вкупно 442.600 тестирања на Ковид -19.

Објавил: Перо Милчин | 24 јануари, 2021 15:53

Дневен ковид биланс: 184 новозаразени и 6 починати

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Во последните 24 часа се направени 1466 тестирања, а регистрирани се 183 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 85

-Куманово 6
-Тетово 10
-Прилеп 7
-Гостивар 6
-Штип 3
-Битола 1
-Велес 4
-Охрид 10
-Струмица 3
-Кавадарци 13
-Струга 5
-Кочани 2
-Кичево 1
-Свети Николе 1
-Гевгелија 6
-Неготино 4
-Дебар 1
-Ресен 6
-Радовиш 2
-Делчево 1
-Пробиштип 2
-Богданци 2
-Кратово 1
-Дојран 1

Починати се 6 лица, еден пациент од Скопје (90г), еден од Куманово (51г), еден од Прилеп (77г), еден од Гостивар (71г) и два пациенти од Охрид (72 и 45г). Пациентите се починати во болнички услови.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 1731 оздравени пациенти од:
-Скопје 983
-Куманово 57
-Тетово 98
-Прилеп 5
-Гостивар 87
-Штип 23
-Битола 60
-Велес 62
-Охрид 25
-Струмица 60
-Кавадарци 36
-Струга 21
-Кочани 24
-Кичево 28
-Свети Николе 9
-Гевгелија 18
-Неготино 29
-Дебар 6
-Ресен 16
-Крива Паланка 10
-Радовиш 4
-Берово 4
-Делчево 10
-Пробиштип 2
-Виница 13
-Валандово 7
-Демир Хисар 5
-Богданци 5
-Македонска Каменица 12
-Демир Капија 9
-Пехчево 1
-Дојран 2

Досега во земјата се направени вкупно 442.600 тестирања на Ковид -19.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 90654, бројката на оздравени пациенти е 78154, на починати е 2785, а бројот на активни случаи изнесува 9715.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Здравје

Тој потенцираше дека во моментов сме во ситуација во која има лесно зголемување на бројот на заразени од коронавирусот, со што факторот Р0 се зголемува.

ФИЛИПЧЕ: ЛЕСНО ЗГОЛЕМУВАЊЕ НА БРОЈОТ НА ЗАРАЗЕНИ, 70 ОТСТО ОД НОВИТЕ СЛУЧАИ СЕ СО БРИТАНСКИ СОЈ, ВИКЕНДОВ СЛЕДУВА АНАЛИЗА НА СОСТОЈБАТА ВО ОДРЕДЕНИ ГРАДОВИ

Министерот за здравство, д-р Венко Филипче, во денешната изјава за медиумите истакна...

Регистрирани сe 2.320 нови позитивни случаи од 33 градови во државата со зголемување од 3,9% во однос на минатата недела.

ИЗВЕШТАЈ НА ИЈЗ ОД 15 ДО 21 ФЕВРУАРИ – ЗГОЛЕМУВАЊЕ ОД 3,9% НОВИ СЛУЧАИ, ОЗДРАВЕНИ 1.760 ЛИЦА, ПРОЦЕНТОТ НА ПОЗИТИВНОСТ ВО ПРОСЕК 14,7%

Според неделниот извештај на Институтот за јавно здравје, во периодот од 15 до 21 февруари...

Преку централниот мониторинг во Службата се знае точно каде се лоцирани возилата, податоци во однос на повиците, како и времето кое е потребно да се јават и укажат итна медицинска помош после повикот.

За 10 месеци има донирано повеќе од 220.000 евра во средства и опрема

Благодарение на Стопанска банка, сега 21 возило од итната помош во Скопје е целосно...

Сакам да потенцирам дека вакцинацијата е доброволна и сите кои што сакаат да се вакцинираат мора да пополнат формулар за вакцинација во кој ќе изразат желба и согласност за вакцинација.

ЗАМЕНИК МИНИСТЕРОТ Д-Р ХАСАНИ: ГИ ОХРАБРУВАМ СИТЕ ГРАЃАНИ ДА ГО СЛЕДАТ ПРИМЕРОТ НА ЗДРАВСТВЕНИТЕ РАБОТНИЦИ И ДА СЕ ВАКЦИНИРААТ

Според планот за имунизација против КОВИД-19, од вчера во модуларната болница на КИБФС...