Според извештаите на Агенцијата на ООН за временски услови и клима, април и мај биле најтопли.

Објавил: Едмонд Бекири | 18 мај, 2020 19:22

ДОАЃААТ ПЕКОЛНИ ТЕМПЕРАТУРИ: Еве какво ќе биде времето ова лето- ДАЛИ ЌЕ ИЗДРЖИМЕ?

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Светската метеоролошка организација објави дека температурите во текот на мај и јуни, во северната хемисфера и во тропските области, како резултат на топлото море, ќе бидат повисоки од просечните.

Во текот на претходните години, високите температури на воздухот влијаеја и на водните маси на океаните и морињата, а ваквите феномени се предизвикани од разни видови урагани.

Според извештаите на Агенцијата на ООН за временски услови и клима, април и мај биле најтопли.

Според извештаите на Агенцијата на ООН за временски услови и клима, април и мај биле најтопли.

„Температурите на воздухот и морето се зголемија како резултат на климатските промени и ова има големо влијание врз екстремните временски настани како што се тропските циклони“, рече Питер Талас, генерален секретар на Светската метеоролошка организација.

Организацијата очекува големи врнежи од дожд во наредните месеци во Индискиот океан, над Австралија и западниот дел на индонезиските острови.

Помалку дожд од вообичаеното се очекува во јужните и екваторијалните региони на Јужна Америка, како и на Карибите и индискиот потконтинент.

Научниците веруваат дека температурата на воздухот во многу земји во наредните децении може да се зголеми значително во споредба со претходните 6.000 години – до 20 степени.

На повеќето територии каде просечната годишна температура е 13 степени над нулата – ќе се искачи на 20 степени за половина век.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Време

Повремено ќе има продори и од северните предели на Евроспкиот Континент кој ќе условуваат повремено освежување на времето!

МЕСЕЧНА АНАЛИЗА НА ВРЕМЕТО: Еве каков ќе ни биде месец јуни се до крајот!

Според најновите анализи кој се направени со помош на најпрецизните метеоролошки...

Ќе дува слаб до умерен ветер од западен и од северозападен правец. Максималните дневни температури на воздухот ќе се искачуваат во интервалот од 18 до 25 степени.

ДЕТАЛНО МЕТЕО: Од недела температурите на воздухот ќе бидат во пораст

Во текот на денешниот ден ќе имаме променливо облачно време со сончеви периоди. Од...

Ќе дува умерен, особено Долж Повардарието повремено засилен ветер од северен правец, максималните дневни температури на воздухот ќе се искачуваат во интервалот од 17 до 25 степени.

ВРЕМЕТО ВО СЛЕДНИТЕ ДЕНОВИ: Нестабилно со услови за дожд и грмежи!

Во текот на денешното претпладне ќе има повеќе сончеви периоди. Попладне ќе биде променливо...