Максималните дневни температури ќе се искачуваат во интервалот од 26 до 33 степени.

Објавил: Катерина Крстиќ | 14 мај, 2020 10:13

ДОАЃААТ ПЕКОЛНИ ТЕМПЕРАТУРИ: Топло време со температури до 33 степени!

Фото/Текст извор: ©Магазин.мк

До крајот на денот времето во државава ќе биде сончево и многу топло со умерена облачност. Локално ќе има и позначителна облачност но врнежи не се очекуваат. Ќе дува умерен, на некои места засилен ветер од југоисточен и од југозападен правец.

Максималните дневни температури ќе се искачуваат во интервалот од 26 до 33 степени.

Во Скопје и околината времето ќе биде сончево и многу топло со умерена облачност, повремено ќе има и нешто повеќе облачност но без врнежи. Ќе започне да дува умерен, повремено засилен ветер претежно од југозападен правец, максималната дневна температура се очекува да се искачи до 30 степени.

Потоа и во следните неколку денови ќе се задржи претежно стабилно, суво и многу топло време.

За време на викендот, и тоа особено во недела попладне ќе има услови за ретка појава на краткотраен локален дожд и грмежи. Максималните дневни температури ќе се искачуваат во интервалот од 28 до 35 степени, во најтоплите предели од државава истите има услови да се искачат дури и до околу 37 степени.

УВ ИНДЕКСОТ ќе има многу висока до екстремна вредност и ќе изнесува од 8 до 10.

Славчо Попоски

 

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Време

Ќе биде и претежно тивко па токму поради ова, по одделни котлини ќе има појава на магла и на ниска облачност.

ВО ВТОРАТА ПОЛОВИНА ОД ОВАА НЕДЕЛА ИАКО СТАБИЛНО, СЕПАК ПО ОДДЕЛНИ КОТЛИНИ МАГЛИВО И ПОСТУДЕНО

Под влијание на стабилна и сува воздушна маса, и во текот на следните неколку денови...

Ќе биде и претежно тивко па токму поради ова, по одделни котлини ќе има појава на магла и на ниска облачност.

ВО ВТОРАТА ПОЛОВИНА ОД ОВАА НЕДЕЛА ИАКО СТАБИЛНО, СЕПАК ПО ОДДЕЛНИ КОТЛИНИ МАГЛИВО И ПОСТУДЕНО

Под влијание на стабилна и сува воздушна маса, и во текот на следните неколку денови...

Особено во втората половина од оваа недела, и тоа особено во ноќните и во претпладневните часови по одделни котлини и речни долини ќе има појава на магла и на ниска облачност!

НАЈНОВИ МЕТЕО ИНФОРМАЦИИ: И ВО СЛЕДНИТЕ НЕКОЛКУ ДЕНОВИ СТАБИЛНО И БЕЗ ВРНЕЖИ

И понатаму нашата територија ќе се наоѓа под влијание на висок воздушен притисок и...

Освен Македонија, од студениот Арктички бран е зафатен целиот Балкански Полуостров, во делови од Балканот како и од Македонија изминатиов викенд провеа и првиот снег на помала надморска височина.

СТУДЕНИОТ БРАН ВЛИЈАЕ НА ВРЕМЕТО КАЈ НАС: РЕЧИСИ НАСЕКАДЕ ИЗМЕРЕНИ МИНУСНИ МИНИМАЛНИ ТЕМПЕРАТУРИ

Студениот бран кој се спушти од Арктикот и ја зафати нашата територија денес наутро...