Ќе дува умерен до засилен ветер од северен правец. Максималните дневни температури на воздухот ќе се искачуваат во интервалот од 5 до 13 степени.

Објавил: Мартин Попоски | 22 февруари, 2020 12:03

ДОАЃА ЛЕТО ВО ФЕВРУАРИ: Температурите во пораст- детална временска прогноза

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Денес особено во северните предели од државава, и тоа особено претпладнево ќе има услови за сосема слабо и локално провејување на снег.

Ќе дува умерен до засилен ветер од северен правец. Максималните дневни температури на воздухот ќе се искачуваат во интервалот од 5 до 13 степени.

Во Скопје и околината ќе има услови за сосема слабо и локално проврнување на дожд и на снег и тоа особено претпладнево, максималната дневна температура ќе досстигне до околу 9 степени.

Потоа во следните неколку денови нашата територија ќе биде под влијание на претежно стабилна, сува и потопла воздушна маса. Времето ќе биде сончево, повремено со умерена локална облачност, ќе дува слаб до умерен ветер од северен правец. Ветерот во понеделник и тоа особено долж Повардарието и на исток ќе биде со умерен до засилен интензитет.
Сепак и покрај ова од утре па во следните неколку денови температурите на воздухот ќе бележат тенденција на пораст, на самиот почеток од следната недела максималните дневни ќе се искачуваат во интервалот од 12 до 19 степени.

Во Скопје и околината понатаму ќе има претежно стабилно и суво време со пораст на максималните дневни температури на воздухот, истите на почетокот од следната недела ќе се искачат до околу 15 степени.

Подготви: Славчо Попоски

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Време

Во Скопје и околината времето ќе биде облачно со врнежи кој ќе бидат претежно од снег, иако повремено има услови и за врнежи од дожд и снег

СНЕГ И ДОЖД ВО ЗЕМЈАВА: Детална временска прогноза!

Нашата територија до крајот на денов ќе се наоѓа под влијание на циклонска активност....

Повеќе застапени врнежите ќе бидат во попладневните и во вечерните часови. Ќе дува слаб до умерен ветер од северен правец, истиот повремено и тоа особено на север и долж Повардарието ќе засилува. Максималните дневни температури на воздухот ќе се искачуваат во интервалот од 8 до 17 степени.

ТОЛКУ ОД СОНЦЕТО: Наредните денови дожд и снег!

До крајот на денов, времето во државава ќе биде променливо облачно со повремени локални...

Во Скопје и околината претпладнево ќе биде сончево, попладне локално ќе има повеќе облачност кога ќе има услови за слаб локален дожд. Ќе дува слаб до умерен ветер од северен правец. Максималната дневна температура се очекува да се искачи до околу 16 степени.

Радувајте се денес на сонцето, од утре дожд и снег!

Во текот на претпладнево во државава времето ќе биде претежно сончево и релативно...