Поради падот на температурите на воздухот може да се очекува и првиот снег за оваа сезона и тоа особено на италијанските алпи, но има услови првиот снег овој циклон да го донесе и во регионот поточно во северните предели од Балканот односно на словенските високи планини.

Објавил: Весна Петровска | 30 август, 2019 13:24

Доаѓа првиот есенски циклон – метеролозите го најавуваат и првиот снег

Фото/Текст извор: ©оналјн магазин

Во септември ќе имаме вистински есенски температури, најавуваат метеролозите.

На почетокот на септември ќе продолжат високите температури, но подоцна некаде на средината ќе настапи вистинската есен која со душа ја очекуваме, според метеролозите ќе има голем есенски циклон – Викторија и истиот ќе го зафати најголемиот дел од Балканскиот Полуостров, информира метеорологот Славчо Попоски.

Циклонот ќе придонесе до голем пад на температурите на воздухот, поинтензивни врнежи како и локално поизразено невреме проследено со силен ветер, поројни врнежи, силни грмежи како и со појава на град.

Поради падот на температурите на воздухот може да се очекува и првиот снег за оваа сезона и тоа особено на италијанските алпи, но има услови првиот снег овој циклон да го донесе и во регионот поточно во северните предели од Балканот односно на словенските високи планини.

Значителен пад на температурите на воздухот на од средината на следната недела ќе има и кај нас и тоа падот на истите ќе биде за 5 до 10 степени.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Време

Утре и тоа особено претпладнето врнежи ќе има во најголем дел од државава, на ниските места ќе има врнежи од дожд, на повисоките места и на планините врнежите ќе бидат од снег.

ВРЕМЕНСКА ПРОГНОЗА: Од утре дожд и снег низ цела држава

До крајот на денов облачноста постепено ќе се зголемува а особено навечер и во текот...

Во среда локално ќе има повеќе облачност во текот на денот, во вечерните часови на запад ќе има услови за повремен локален дожд и снег на планините.

ПРЕСВРТ НА ВРЕМЕТО: Студен и влажен бран се движи кон Македонија

До крајот на денов ќе имаме сончево и натпросечно топло време, ќе дува слаб до умерен...

Ова е денот за кој се обврзав пред моите соработници, пред партијата кон која три години тие истите водат прогон. Пред народот кон кој сакаат да го избришат.

МИЦКОСКИ: Ова се три години на свиткана кичма, сменето име, избришан идентитет

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски попладнево на прес-конференција изјави дека...