Со ваквите спуштања на значително постудени воздушни бранови, има услови во текот на октомври да се случат и првите врнежи од снег на планините во Македонија.

Објавил: Перо Милчин | 14 септември, 2019 19:33

НАСКОРО ДОАЃА ПРВИОТ СНЕГ ВО МАКЕДОНИЈА: Во овој месец очекувајте го снегот!

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Во текот на октомври месец не е исклучена можноста да дојде до продор на позначително студена маса од север, прогнозира Славчо Поповски.

Кога таа ќе стигне над нашите краишта, односно над Јадранот и Медитеранот, ќе дојде до формирање на циклонски системи кои нормлано условуваат врнежи.

Со ваквите спуштања на значително постудени воздушни бранови, има услови во текот на октомври да се случат и првите врнежи од снег на планините во Македонија. Она што е интересно, според моменталното следење на развојот на временската состојба за следните месеци, е тоа што ноември, а посебно декември, би можеле да имаме значително постудено време за разлика од изминатите години, но со нешто помалку врнежи и тоа особено во ноември, но снегот сепак нема да изостане, вели Попоски.

Сепак, генерално, и по температури и по врнежи, вели Славчо Попоски, месец октомври ќе ни биде во границите на нормалата за овој период од годината.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Време

Во Скопје и околината, исто така попладне и навечер ќе има услови за локална нестабилност проследена со пороен дожд, грмежи и засилен ветер.

Времето денеска: Нестабилна облачност проследена со пороен дожд, грмежи, засилен ветер

Денес времето во Македонија ќе биде сончево и топло со мала до умерена локална облачност....