„Тоа ќе биде вистинска снежна бура, Армагедон, снежна апокалипса“, рече метеорологот на приватната станица Фобос, Евгениј Тишовец, пренесува руската новинска агенција Риа Новости.

Објавил: Перо Милчин | 11 февруари, 2021 11:41

ДОАЃА ЦРН ВИКЕНД ВО РУСИЈА: Се очекуваат обилни врнежи од снег – граѓаните стравуваат од најлошото

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Москва во средата ги започна подготовките за рекордни врнежи од снег во текот на претстојниот викенд, а експертите предупредуваат и на доаѓање на силен ветер.

„Тоа ќе биде вистинска снежна бура, Армагедон, снежна апокалипса“, рече метеорологот на приватната станица Фобос, Евгениј Тишовец, пренесува руската новинска агенција Риа Новости.

Тој додаде дека обилниот снег ќе започне да паѓа рано во петок и ќе продолжи во следните 36 часа. Тој предвидува дека ветровите може да дуваат со брзина од 15 до 20 метри во секунда, а температурата ќе се спушти до -15 степени Целзиусови.

Портпаролот на руската метеоролошка служба Росгидромет, Марина Макарова изјави дека тоа ќе биде продолжение на студениот бран што ја зафати Западна Европа.

За време на викендот очекува во Москва да наврнат 40 сантиметри снег. Москва веќе е покриена со близу 35 см снег, а Макаров наведува дека со новите слоеви, нејзината дебелина може да биде поголема од рекордните 77 см од март 2013 година.

Заменик-градоначалникот на Москва, Пјотр Бириуков, објави дека 13.500 плугови и 60.000 градски работници ќе бидат распоредени пред невремето. Минатата зима во Москва беше исклучително блага со многу малку снег.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Криза

Германската метеоролошка служба ДВД апелираше до граѓаните да останат дома, а властите им помагаа на бездомниците засолнувајќи ги во топлите засолништа, пренесе АП.

СНЕЖНО НЕВРЕМЕ ВО ГЕРМАНИЈА: Повеќе од 200 сообраќајки, железничките не работат- ХАОС на улиците!

Снежна бура и силни ветрови ги погодија северна и западна Германија денес, што предизвика...

Невремето од североисток се очекува во вторник да донесе меѓу 30 и 60 сантиметри снег во областа Њујорк.

Снежна бура ја погоди Америка: Вонредна состојба во Њујорк, издадени бројни предупредувања(ФОТО)

Силна снежна бура го погоди североистокот на Соединетите држави, нарушувајќи го животот...

Податоците од Министерството за здравство покажуваат дека од 850 легла во одделенијата за интензивна нега наменети за пациенти со корона, 843 се моментално зафатени.

Колапс во Португалија- Уште 7 слободни кревети на интензивна нега: Пациентите се транспортираат на островите

Португалското Министерство за здравство предупреди дека уште седум кревети за пациенти...

„Време е да се преземат превентивни мерки против заканата од овој вирус“, рече Меркел на прес-конференција во вторникот, по состанокот со премиерите на германските покраини, пренесува Ројтерс.

ВОВЕДЕНИ НОВИ МЕРКИ ВО ГЕРМАНИЈА: Платно и шалови забранети како замена за заштитни маски во јавниот превоз

Германската канцеларка Ангела Меркел и премиерите на 16 германски покраини се согласија...