Тој потенцираше дека пренесувањето на вирусот се должи на директен контакт, што значи дека  однесувањето на граѓаните довело до тоа.

Објавил: Катерина Крстиќ | 2 јули, 2020 11:45

ДОБАР СОВЕТ ОД ДОКТОР КОН: Секој кого ќе го сретнете, сметајте го за заразен!

Фото/Текст извор: ©(Kurir.rs/RTS)

Епидемиологот Предраг Кон изјави дека активноста на коронавирусот се зголемува и дека во моментот е максимумот што ќе трае најмалку уште една недела. Основно е што вирусот се пренесува преку директни контакти, а ситуацијата сега е таква што може да ги сметате за заразни  сите што ги среќавате, рече Кон.

Кон објасни дека не е невообичаено што повеќе млади луѓе добиваат коронавирус, затоа што е вообичаено кога имате поблага клиничка слика подолг временски период, имате таканаречена тивка инфекција и на крајот се јавува комплетна инфекција, што предизвикува тешка форма на болеста.

Тој потенцираше дека пренесувањето на вирусот се должи на директен контакт, што значи дека  однесувањето на граѓаните довело до тоа.

„Од суштинско значење е да се разбере дека меѓу оние кои се тестираат во некои клиники во Белград, доаѓаме дури и до 85% позитивни. Епидемиолошката состојба е неповолна и потребно е да се спроведат мерките кои се веќе усвоени. Заштита со маски кога сите би ги користеле, особено во затворено, е дури 99 проценти. Ситуацијата сега е таква што секој со кого ќе се сретнете може да биде заразен и тоа мора да се гледа на тој начин “, нагласи Кон.

Кон објасни дека не е невообичаено што повеќе млади луѓе добиваат коронавирус, затоа што е вообичаено кога имате поблага клиничка слика подолг временски период, имате таканаречена тивка инфекција и на крајот се јавува комплетна инфекција, што предизвикува тешка форма на болеста.

Кон рече дека е важно да се почитуваат донесените мерки и дека кризниот штаб ќе донесе одлука за новите мерки.

 

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Балкан

Тој додаде дека лажен негативен резултат може да се случи и при крајот на инфекцијата.

МОЖЕ ДА ИМАТЕ КОРОНА А ТЕСТОТ ДА БИДЕ ЛАЖНО НЕГАТИВЕН: Доктор Јанковиќ објаснува како се случува тоа и каде се наоѓа вирусот во ваков случај!

Многу работи за вирусот корона нè изненадуваат од ден на ден, а особено беше шокантно...

Тој додава дека има голем притисок врз ковидските клиники и бара трпеливост од пациентите и учесниците на сите нивоа.

ЕПИДЕМИОЛОГОТ КОН ОТКРИВА КОЛКУ ВРЕМЕ МОЖЕ ДА НЕ ЗАШТИТИ МАСКАТА: Вака се намалува опасноста од пренесување на коронавирус!

Епидемиологот Предраг Кон изјави дека Србија е во сериозна состојба, што е неповолно...

Тој рече дека од Косово чекаат многу тешки работи, на есен и она што треба да го направат е најпрво да се посветат на економијата, потенцирајќи дека треба да се работи понапорно, граѓаните да бидат поисцрпни, за да може да се преживее.

ВУЧИЌ: Ветувам, Србија ќе има подобри резултати од останатите држави!

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, вети и покрај тешките работи што ја очекуваат...

Имено тој пред неколку дена во своето гостување на ТВ Прва истакна дека луѓето не треба да паничат и непотребно да се тестираат затоа што создаваат ризик да се заразат.

НЕСТОРОВИЌ: ДУРИ И ПОЗИТИВНИОТ ТЕСТ ЗА КОРОНАВИРУС НЕ Е СЕКОГАШ ПОКАЗАТЕЛ ДАЛИ СТЕ ЗАБОЛЕНИ ОД КОВИД 19!

Уште од самиот почеток на пандемијата со Ковид 19, познатиот Српски пулмолог Бранимир...