На одделот за интензивна нега на Универзитетот во Инсбрук, во моментов има 13 пациенти со корорнарна вирусна болест.

Објавил: Перо Милчин | 4 април, 2020 12:27

ДОБРИ ВЕСТИ ОД АВСТРИЈА: Бројот на заразени се намалува!

Фото/Текст извор: ©Kurir.rs / Tanjug, Foto: EPA / CHRISTIAN BRUNA

Австриските лекари посочуваат дека голем предизвик во лекувањето на сериозно заразени лица со вирус на корона е тоа што тие треба да бидат прикачени подолго време на респираторите.

На одделот за интензивна нега на Универзитетот во Инсбрук, во моментов има 13 пациенти со корорнарна вирусна болест.
Шефот на одделот, одделот Мајкл Јоанидис, посочува дека проблемот е во тоа што овие пациенти треба да бидат подолг период на одржување на интензивна нега.

“Во просек, тие се прикачени на респиратори 14 дена, што е многу тежок товар на телото, објасни тој.

Вирусот се шири во Австрија со многу побавна стапка отколку на почетокот, а неговата дневна стапка на ширење се намали под четири проценти. Целта на мерките на австриската влада беше да се намали стапката на нови инфекции на пониска единечна цифра.

„Особено претпазливото дејствување е многу важно затоа што новиот вирус првенствено е насочен кон ткивото на белите дробови“, истакна лекарот, додавајќи дека често се користи поддршка на други уреди, како што се машини за дијализа, како и машина за срцево и пулмонално одржување.

Повеќето пациенти се на возраст меѓу 60 и 70 години, а како што истакнува лекарот, кај оние со висок ризик спаѓаат лица со висок крвен притисок, дебелина или проблеми со белите дробови, како и дијабетес.

Во Австрија досега вкупно 11.589 лица тестирани се на коронарен вирус.

Вирусот се шири во Австрија со многу побавна стапка отколку на почетокот, а неговата дневна стапка на ширење се намали под четири проценти. Целта на мерките на австриската влада беше да се намали стапката на нови инфекции на пониска единечна цифра.

Кога станува збор за хоспитализирани пациенти со коронарен вирус, 1.074 лица во моментот се наоѓаат во болници, од кои 245 се на интензивна нега.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Европа

Министрите Турковиќ и Дашиќ ја истакнаа потребата за наскоро нормализирање на граничните режими во целиот регион, со цел да се обезбеди непречен проток на луѓе.

ПОТВРДЕНО: Босна и Херцеговина ги отвори границите за граѓаните на Република Србија!

Босна и Херцеговина донесе одлука да се отворат гранични премини за српски државјани,...

Ова би важело за Словенија, Унгарија, Австрија, Чешка, Словачка, Естонија, Латвија, Литванија, Полска и Германија.

ЛАДЕН ТУШ ЗА МИЛО ЏУКАНОВИЌ: Хрватска и кажа СТОП на Црна Гора за влез на хрватската територија!

Според хрватските медиуми, на вчерашната владина седница, Хрватска донесе одлука да...

Влегувате во Србија само со лична карта, без тест на Ковид-19 и што е најважно, без задолжителна самоизолација од 14 дена, посочува ТВ-станицата.

ХРВАТИТЕ ДОАЃААТ ВО СРБИЈА НА ШОПИНГ: Еве што најчесто купуваат!

Хрватите можат да патуваат во Србија под скоро исти услови како пред 12 март, кога границата...

Земјата повторно се движи, на внимателно и уредно, следејќи ги индикациите на владата, изјави Конте, објави Си-Ен-Ен.

ИТАЛИЈАНСКИОТ ПРЕМИЕР ПРЕДУПРЕДИ: Во наредните месеци ќе биде многу тешко!

Следните неколку месеци ќе бидат многу тешки, но ќе сториме се што можеме за да им помогнеме...