Целокупната стапка на смртност на национално ниво беше 61 процент повисока од вообичаеното помеѓу 30 март и 5 април и 47 проценти повисока меѓу 6 и 12 април, рече Соломон.

Објавил: Перо Милчин | 22 април, 2020 14:25

ДОБРИ ВЕСТИ ОД ФРАНЦИЈА: Бројот на заразени се намалува веќе шести ден!

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Франција досега регистрирала најмалку 20.796 смртни случаи од новиот вирус корона, додека бројот на хоспитализирани пациенти продолжува да опаѓа полека веќе шестиот ден.

Шефот на Националната здравствена агенција Jerером Соломон изјави вчера дека биле регистрирани 12.900 смртни случаи во болниците и 7.896 во старечки домови од избувнувањето на епидемијата во земјата.

Целокупната стапка на смртност на национално ниво беше 61 процент повисока од вообичаеното помеѓу 30 март и 5 април и 47 проценти повисока меѓу 6 и 12 април, рече Соломон.

Франција планира да ги укине ограничувањата за движење на 11 мај, а министерот за образование Мишел Бланше достави некои детали за владините планови за училиштата.

Тој рече дека децата постепено ќе се вратат на училиште во период од три недели, во зависност од нивната возраст.

Часовите ќе бидат поделени во мали групи со не повеќе од 15 студенти, а некои деца ќе се занимаваат со активности на спорт и на отворено, додека другите се во училници.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Ким зборуваше на партиската средба за вирусот корона, додека Северна Кореја ги затвори границите и воведе карантин пред шест месеци.

КИМ СЕ ПОФАЛИ СО УСПЕХ ПРОТИВ КОРОНАВИРУСОТ: Детално го планиравме спречувањето на вирусот!

Водачот на Северна Кореја Ким Јонг Ун го поздрави „големиот успех“ во борбата против...

Иако сега пламенот е ставен делумно под контрола од локалната противпожарна единица, ветерот беше тој кој дополнително го отежнува целосното гаснење.

ГРЦИЈА ВО ПЛАМЕН: Пожари на грчките острови Евија и Крит

Големи пожари избија вчера на грчките острови Евија и Крит, а ветерот дополнително...

Светската здравствена организација предупреди дека пушењето е поврзано со поголем ризик од тешка коронавирусна болест и смрт кај болнички пациенти, иако не може да прецизира колку точно тие ризици можат да бидат повисоки.

ОТКРИЕНА ВРСКА МЕЃУ КОРОНАВИРУСОТ И ЦИГАРИТЕ: Пушачите ова мора да го знаат!

СЗО посочи дека пушачите сочинуваат 18% од хоспитализираните пациенти со коронавирус. Светската...

Директорот на СЗО, Тедрос Аданом Гебрејсус рече дека дневно се регистрираат до 160.000 случаи и ги повика сите земји да преземат сеопфатен пристап во борбата против вирусот.

СЗО ГО ПРЕДУПРЕДУВА СВЕТОТ: Пандемијата е се повеќе присутна, придржувајте се до мерките за заштита!

Светската здравствена организација (СЗО) соопшти дека 60% од 10 милиони пациенти ширум...