Вицепремиерот Османи од владината говорница, јасно стави до знаење дека партискиот став на ДУИ е дека мерката додаток за трето дете е одлична и покажува солидни резултати

Објавил: Мартин Попоски | 13 ноември, 2018 9:00

Додатокот за трето дете на ВМРО – ДПМНЕ, ги скара ДУИ и СДСМ

Фото/Текст извор: ©online/магазин.мк

Додатокот за трето дете, проект кој го реализираше владата на ВМРО – ДПМНЕ согласно изборната програма, оценет е како штетен и се предлага да се укине, причина поради која ДУИ и СДСМ имаат отворен конфликт.

Имено во име на партијата, вицепремиерот за европски прашања, Бујар Османи, порача дека ДУИ останува на ставот дека додатокот за трето дете е добра мерка.

Откако Министерството за труд и социјална политика оцени дека се потребни измени за оваа мерка на површина излегоа и разликите помеѓу коалициските партнери, ДУИ и СДСМ, по ова прашање.

Османи оценува дека е потребна јавна дебата, но дека за ДУИ за сега нема убедливи аргументи дека мерката е лоша.

Во таа јавна дебата сметаме дека не се анализирани комплетно бенефитите од една таква мерка и дека не е добро да се укине тој додаток бидејќи нашите анализи покажуваат дека напротив има резултати од една таква мерка. – смета Османи.

Вицепремиерот повика дека прашањето е отворено за јавноста да дебатира, но дека не стигнало до Владата.

Не е ова некоја расправа во Владата бидејќи прашањето не е стигнато до Владата, тоа прашање е отворено за јавна дебата со цел токму ова да се постигне, политичките партии, граѓанските здруженија, граѓаните, ескпертите да кажат мислење и потоа министерството врз основа на тие мислења да го комплетира предлогот. Дали ќе го пушти до Влада или нема. – изјави Османи.

Запрашан за неговата истрага од СЈО, Османи истакна дека за владеењето на правото се потребни два елементи: да нема неказнивост и да се почитува презумпцијата на невиност, и дека ниту еден од овие елементи не смее да биде нарушен.

Тој бара “нормалност“ во процесот и смета дека доколу се утврдат фактите, “тогаш ќе дојде прашањето за моралниот и легалниот кредибилитет“.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Втор на списокот е министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, со вкупна нето плата од 85 113 за кого се нагласува дека има покачување на платата од20%. Спасовски има работен стаж од 18 години.

ЕВЕ КОЛКАВИ СЕ ПЛАТИТЕ ВО ВЛАДАТА – Заев зема најмногу, втор е Спасовски (ФОТО)

Највисока нето плата зема премиерот Зоран Заев. Таа вкупно изнесува 87 813 денари, од...

Фетаи ја отфрли шпекулацијата дека возилото „опел омега“ било на „Алфите“, како и дека наводно жртвите биле убиени на друга локација.

Фетаи во завршен збор за „Монструм“: Шпекулација е дека жртвите се познавале со децата на Трајко Вељаноски

Во завршниот збор на обвинителката Фатиме Фетаи за случајот „Монструм“, таа најпрвин...

ЗАСЕГА НЕМА ОДГОВОР КОИ СЕ ПРИЧИНИТЕ ЗА ЗАМРЗНУВАЊЕ НА ЧЛЕНСТВОТО НА НАШАТА ТЕЛЕВИЗИЈА, КОЈ ОД ЧЛЕНОВИТЕ ОДНОСНО ОСТАНАТИТЕ ДИРЕКТОРИ Е ИНИЦИЈАТОР ЗА ВАКВАТА ОДЛУКА, И ЗОШТО АЛФА НЕ Е ИЗВЕСТЕНА ЗА ДА ИМА МОЖНОСТ ДА РЕАГИРА.

ММА ГО ЗАМРЗНА ЧЛЕНСТВОТО НА ТЕЛЕВИЗИЈА АЛФА ВО АСОЦИЈАЦИЈАТА

МАКЕДОНСКАТА МЕДИУМСКА АСОЦИЈАЦИЈА ГО ЗАМРЗНА ЧЛЕНСТВОТО НА ТЕЛЕВИЗИЈА АЛФА. СПОРЕД...

Засилените сообраќајни контроли продолжуваат и во наредните денови. Апелираме до граѓаните да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи за да ја зголемиме безбедноста во сообраќајот.

202 санкционирани возачи во Скопје, 22 за користење на мобилен, 17 без возачка

Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден (20.01.) продолжи со засилените...