Додик рече дека би било добро да се разговара што е можно поскоро, иако тој не е оптимист дека тие разговори ќе имаат какви било резултати.

Објавил: Мате Парлоф | 21 февруари, 2020 21:42

Додик му порача на Изетбеговиќ: Ќе мора да ме трпи, го повикувам да разговараме(ВИДЕО)

Фото/Текст извор: ©Foto: EPA/Hayoung Jeon, Ana Paunković магазин.мк

Членот на претседателството на БиХ, Милорад Додик, го повика водачот на Демократската акција (СДА) Бакир Изетбеговиќ да разговара за начините на кои домашните судии ќе заменат тројца странски судии во Уставниот суд во БиХ.

Додик рече дека би било добро да се разговара што е можно поскоро, иако тој не е оптимист дека тие разговори ќе имаат какви било резултати.

Коментирајќи ја оценката на Изетбеговиќ дека кризите во БиХ ќе престанат кога Додик ќе ја напушти политичката сцена, водачот на СНСД одговори дека Изетбеговиќ „ќе мора да го издржи“.

Додик по седницата на Извршниот комитет СНСД рече дека ќе бидат иницирани состаноци со сите партии застапени во парламентарното собрание на БиХ и дека Цвијајановиќ ќе биде задолжена за координација со партиите од ентитетот на РС, а Небојша Радмановиќ и Никола Шпириќ со партиите од ентитетите на Федерацијата на БиХ.

СНСД има задача да испрати закон во кој се наведува прекинување на мандатот на странските судии на Уставниот суд на БиХ на обична постапка, што ќе овозможи поширока дебата.

Додик рече дека РС се наоѓа во најтешка состојба од потпишувањето на Дејтонскиот мировен договор.

„Сега се префрли на имотниот статус на РС со цел да се влезе во позиција и елиминација на РС, пред сè на неговото име “, рече Додик.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Европа

Комисијата исто така го одобри предлогот на Франција да гарантира помош од 300 милијарди евра за да помогне во олеснување на економската криза погодена од пандемијата на коронавирус.

ЕВРОПСКАТА КОМИСИЈА ОДОБРИ ПОМОШ: Три држави ќе добијат милијарди евра!

Европската комисија одобри пакети за финансиска помош на Грција, Полска и Португалија...