– Ние треба да избереме тоа што е најевтино и за нас долгорочно посигурно, рече Додик.

Објавил: Сара Фемина | 20 октомври, 2019 19:26

Додик: Русија сака енергетски да биде присутна во Република Српска, но некому тоа не одговара!

Фото/Текст извор: ©magazin.mk

Српскиот член на Претседателството на Босна и Херцеговина, Милорад Додик изјави дека Русија сака да гради гасовод и да биде присутна во Република Српска.

Милорад Додик вчера во Белград разговараше со рускиот премиер Дмитриј Медведев и рече дека Русите имаат интерес своите енергенти да ги дистрибуираат низ целиот свет.

– Во тој поглед нивниот интерес е јасен. Тие сакаат да градат гасовод и да бидат присутни на овој простор, изјави Додик за Радио-телевизија на Република Српска. На некои тоа не им одговара и Американците сакаат да се продава гас кој се компресира од Америка. – Ние треба да избереме тоа што е најевтино и за нас долгорочно посигурно, рече Додик.

Премиерот на Русија, Дмитриј Медведев, за време на еднодневната официјална посета на Белград, со претседателот Александар Вучиќ и премиерката Ана Брнабиќ разговараше за билатералните трговски, економски и културно-хуманитарни односи, како и за Косово. Повод за посетата на Белград е одбележувањето на 75-годишнината од ослободувањето на Белград.

 Русија ја поддржува Србија и е подготвена да и ја обезбеди потребната помош за зачувување на нејзиниот суверенитет и територијален интегритет, изјави рускиот премиер Дмитриј Медведев, обраќајќи се пред членовите на српскиот Парламент.

Медведев истакна дека Русија се залага исклучиво за мирно решавање на постојните проблеми, врз основа на Резолуцијата 1244 на ООН.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Балкан

Инаку, Вучиќ беше примен на Воено-медицинската академија во Белград, откако нагло му се слошило по на разгледување на проектот „Белград на вода".

„Два дена беше на апарати“ – Детали за состојбата на Вучиќ

Српскиот претседател Александар Вучиќ два дена поминал на апарати на ВМА, но сега се...

Според белградски „Курир“, тој моментално се наоѓа на Инститиутот за кардиоваскуларни болести во Сремска Каменица каде е хоспитализиран и вградени му се стентови.

Балашевиќ доживеа инфаркт

Славниот кантавтор Ѓорѓе Балашевиќ преживеа инфаркт, пренесуваат српските медиуми....

Дачиќ потенцираше дека Косово не е признаено како независна држава и прецизира дека од 194 членки на ОН, 94 држави не го признваат Косово, исто толку го признаваат, додека ставот на пет држави е спорен и под знак прашалник.

Дачиќ: Косово како независна држава не го признаваат 5,4 милијарди луѓе во светот

Ивица Дачиќ, српскиот министер за надворешни работи истакна дека Косово не е признаено...