Ќе дува умерен, повремено засилен ветер, во западните делови од западен, а вдолж Повардарието од југоисточен правец.

Објавил: Катерина Крстиќ | 24 мај, 2020 11:42

Дожд, грмежи и силен ветер- од вторник намалување на температурите!

Фото/Текст извор: ©Магазин.мк

Во текот на денешното попладне се очекува нова локална дестабилизација на атмосферата. Облачноста ќе се зголеми и ќе има појава на локален дожд и услови за локална појава на грмежи.

Ќе започне да дува умерен ветер кој повремено ќе засилува и истиот во западните предели ќе биде од западен, додека во останатите предели ќе биде од југоисточен правец.

Попладне и навечер, Долж Повардарието ветерот ќе го промени правецот во северен и повремено ќе биде засилен по интензитет. Максималните дневни температури ќе се искачуваат во интервалот од 19 до 26 степени.

Во Скопје денес попладне ќе има услови за појава на локален дожд, а ќе започне да дува и северен ветер кој повремено ќе засилува. Максималната дневна температура денес во Скопје се очекува да се искачи до околу 21 степен.

Потоа во следните денови, особено од пладневните часови ќе биде нестабилно, на повеќе места со пороен дожд, грмежи и засилување на ветерот. Локално ќе има услови и за поинтензивни атмосферски процеси (во форма на НЕВРЕМЕ). Ќе дува умерен, особено долж Повардарието повремено засилен ветер од северен правец додека температурите на воздухот ќе бидат малку пониски од вообичаените за овој дел од годината.

Особено посвежо ќе биде во вторник и во среда кога максималните дневни температури ќе се искачуваат во интервалот од 13 до 20 степени.

Поради релативно ниските температури за овој дел од годината, и северниот ветер, особено во вторник и во среда на највисоките планински врвови не се исклучува можноста и за провејување на слаб снег.

Временската прогноза ја подготви Славчо Попоски!

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Време

Ќе дува слаб до умерен ветер од северен и од северозападен правец. Максималната дневна температура ќе се искачува во интервалот од 26 до 33 степени.

Временска прогноза: За викендот на повеќе места нестабилно со пороен дожд

Денеска времето во Македонија ќе биде сончево и топло со умерена облачност. Во попладневните...

Во попладневните часови ќе има услови за изолирана појава на краткотраен дожд и ретки грмежи. Максималните дневни температури ќе се искачуваат во интервалот од 23 до 31 степен.

Времето денеска: Услови за изолирана појава на краткотраен дожд и ретки грмежи

Денес времето во Македонија ќе биде сончево со умерена локална облачност и со слаб...

Температурите на воздухот ќе бидат за пет до шест степени пониски во однос на оние кои ги имавме до вчера и ќе се искачуваат во интервалот од 22 до 30 степени, во најтоплите предели истите има услови да се искачат до околу 33 степени.

Детална временска прогноза: Од денес пониски температури и северен ветер

Денес времето ќе биде сончево и малку посвежо за развика од изминатите денови со мала...