Со лесни, нежни кружни движења со рацете и нозете пливајте во правец на копното и останете смирени. Обрнете големо внимание на дишењето, белите дробови треба да ви се полни со кислород.

Објавил: Сара Фемина | 8 април, 2019 22:40

Доколку во текот на пливање ве фати грч направете го ОВА !

Фото/Текст извор: ©онлине магазин

Доколку во текот на пливање ве фати грч најважно е да останете смирени и да ги примените следниве техники на само спасување.

Ако се пронајдете во длабоко пробајте да легнете на грбот со телото потопено во вода, а само лицето да ви биде на површината.

Не пробувајте во никој случај ногата да ја масирате со рака или било што друго, иако болката може да биде преголема, тоа нема во никој случај помогне, користете ги рацете за пливање.
Со лесни, нежни кружни движења со рацете и нозете пливајте во правец на копното и останете смирени. Обрнете големо внимание на дишењето, белите дробови треба да ви се полни со кислород.

Грбното пливање е пливање од ист коцепт како краул техниката, со разликата во поставеноста на телото, која за разлика од краулто каде телото е поставено на гради, овде е поставено на грб. Освен овие две техники постојат и “Градно пливање” кое претставува најбавна техника на пливање. Се изведува со двете раце спрема напред, а додека лактовите остануваат во вода, постои и “Делфин” кој претставува многу атрактивен стил на пливање и за кој е потребна голема сила на мускулите на целото тело.

Додека чекате некој да дојде и да ви помогне, истегнете го згрчениот мускул 10 – 15 секунди додека да не се опушти. Откако тоа ќе помине треба веднаш да излезете од водата затоа што грчот може да ви се врати повторно.

Пливањето како спорт се практикува широко низ светот и е дел од модерните Олимписки игри со почеток во 1896.

Заедно со други акватички дисциплини како нуркање, синхронизирано пливање и ватерполо, спортот е раководен од Меѓународната пливачка федерација (ФИНА). Постојат повеќе пливачки техники од кои најупотребувана е техниката краул, која се состои од движење на телото во вода со помош на рацете и нозете на гради. 

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Совети

„Најголем ризик од инфекција има во затворените простори“, објаснува д-р Сара Кејт, професор по хирургија во Њујорк и додава дека отворените области се најбезбедни.

ДЕСЕТ МЕСТА КОИ ТРЕБА ДА ГИ ИЗБЕГНУВАТЕ ВО ДОБА НА КОРОНА!

За време на пандемија на коронавирус, многумина ги избегнуваат продавниците во трговските...

Во Европа, бројот на производителите на пиво се зголемил од 3.600 во 2010 година на 7.500 во 2017 година. Притоа, вкупното европско производство на пиво во 2017 година изнесувало 38 милијарди литри, а потрошувачката изнесувала 355 милијарди литри. Од даночните давачки со кои се оптоварува пивото во Европа биле собрани приходи од 40 милијарди евра.

Колку литри пиво годишно се пие во Македонија?

Пивото е алкохолен пијалак кој настанува со ферментација на скробеста супстанца (житни...

Тој изрази уверување дека правилното управување со пандемијата на вирусот корона ќе доведе до побрзо економско закрепнување, пренесува АНА.

ГРЧКИОТ ПРЕМИЕР НАЈАВИ: Ако се биде како што треба ќе ги отвориме границите на 1 јули!

Грчкиот премиер Киријакос Мицотакис најави дека земјата ќе ги отвори своите граници...

Во мијалникот има повеќе од 500.000 бактерии во просек - десет пати повеќе отколку во просечниот тоалет, потврдија студиите.

ОВДЕ СЕ НАОЃААТ БАКТЕРИИ И ВИРУСИ: Кои се највалкани места и работи во вашиот дом!

Секогаш во вашиот дом постои нешто што сè уште не сте успеале детално да го исчистите....