Со лесни, нежни кружни движења со рацете и нозете пливајте во правец на копното и останете смирени. Обрнете големо внимание на дишењето, белите дробови треба да ви се полни со кислород.

Објавил: Сара Фемина | 8 април, 2019 22:40

Доколку во текот на пливање ве фати грч направете го ОВА !

Фото/Текст извор: ©онлине магазин

Доколку во текот на пливање ве фати грч најважно е да останете смирени и да ги примените следниве техники на само спасување.

Ако се пронајдете во длабоко пробајте да легнете на грбот со телото потопено во вода, а само лицето да ви биде на површината.

Не пробувајте во никој случај ногата да ја масирате со рака или било што друго, иако болката може да биде преголема, тоа нема во никој случај помогне, користете ги рацете за пливање.
Со лесни, нежни кружни движења со рацете и нозете пливајте во правец на копното и останете смирени. Обрнете големо внимание на дишењето, белите дробови треба да ви се полни со кислород.

Грбното пливање е пливање од ист коцепт како краул техниката, со разликата во поставеноста на телото, која за разлика од краулто каде телото е поставено на гради, овде е поставено на грб. Освен овие две техники постојат и “Градно пливање” кое претставува најбавна техника на пливање. Се изведува со двете раце спрема напред, а додека лактовите остануваат во вода, постои и “Делфин” кој претставува многу атрактивен стил на пливање и за кој е потребна голема сила на мускулите на целото тело.

Додека чекате некој да дојде и да ви помогне, истегнете го згрчениот мускул 10 – 15 секунди додека да не се опушти. Откако тоа ќе помине треба веднаш да излезете од водата затоа што грчот може да ви се врати повторно.

Пливањето како спорт се практикува широко низ светот и е дел од модерните Олимписки игри со почеток во 1896.

Заедно со други акватички дисциплини како нуркање, синхронизирано пливање и ватерполо, спортот е раководен од Меѓународната пливачка федерација (ФИНА). Постојат повеќе пливачки техники од кои најупотребувана е техниката краул, која се состои од движење на телото во вода со помош на рацете и нозете на гради. 

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Совети

Секако тие воглавно се чисти но на нив има многу бактерии па поради тоа истражувачите и дерматолозите се согласни во тоа дека пижамите со кои спиеме треба да ги переме и менуваме почесто.

Колку често треба да се менуваат и перат пижамите со кои спиеме?

Многумина сметаат дека поради тоа што пижамите ги носиме само во текот на ноќта не...