Во рачниот багаж, можно е да се донесе дезинфекција што е во оригиналното пакување и не содржи повеќе од 70% алкохол во максимална количина од 2 литри на патник.

Објавил: Перо Милчин | 20 мај, 2020 17:04

Доколку планирате да патувате со авион мора да ги знаете овие 10 работи: НОВИ ПРАВИЛА!

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Аеродромот „Никола Тесла“ е повторно отворен за патнички сообраќај, авиокомпаниите полека се враќаат на своите редовни летови, но патниците сè уште имаат многу сомнежи кога станува збор за овој вид патувања.

Како изгледа пристигнувањето на аеродромот, што треба да понесете со вас, какви мерки за превенција се спроведуваат на белградскиот аеродром, се само неколку од најчесто поставуваните прашања.

Ова се одговорите што ќе ги решат сите ваши сомнежи.

Дали се преземаат какви било мерки за превенција на белградскиот аеродром?

Аеродромот во Белград презеде голем број превентивни мерки: зголемена е динамиката на чистење и дезинфекција на патничкиот терминал. Посебен акцент е ставен на ескалаторите, столчињата, приколките, шалтерите, тоалетите, банкоматите, лифтовите и подовите. Задолжително е да одржувате социјална дистанца и да користите заштитна маска за време на вашиот престој во патнички терминали.
Дезинфекции се инсталирани по целата траса на патнички текови, а на шалтерите за проверка е инсталирана и транспарентна заштитна бариера.

Аеродромот во Белград презеде голем број превентивни мерки: зголемена е динамиката на чистење и дезинфекција на патничкиот терминал. Посебен акцент е ставен на ескалаторите, столчињата, приколките, шалтерите, тоалетите, банкоматите, лифтовите и подовите. Задолжително е да одржувате социјална дистанца и да користите заштитна маска за време на вашиот престој во патнички терминали.

Дали е неопходно да се носи заштитна маска на аеродромот?
Патниците треба да дојдат до терминалот на патниците со заштитна маска што ќе ја користат цело време за време на нивниот престој во неа.

Дали има ограничувања за количината на средство за дезинфекција што може да се донесе во авионот?

Во рачниот багаж, можно е да се донесе дезинфекција што е во оригиналното пакување и не содржи повеќе од 70% алкохол во максимална количина од 2 литри на патник, во индивидуални пакувања кои не надминуваат волумен од половина литар.

Дали се направени промени при пријавување на лет?
Сите патници кои се во можност треба да ја користат опцијата за пријавување преку Интернет, бидејќи ова го намалува ризикот од создавање толпа пред шалтер за проверка, што е сè уште можно. Исто така, се препорачува сите услуги во зградата на патничкиот терминал да се плаќаат без контакт, користејќи платежни картички, наместо готовина.

Дали се потребни посебни потврди кога се пријавувате за лет?
Аеродромот „Никола Тесла“ не бара дополнителна официјална потврда при пријавувањето на летот. Потребни се авионски билет и патни исправи за да се проверат за летот.

Колку време е потребно да се дојде до аеродромот пред летот?
Властите велат – најмалку три часа пред летот, за да имате доволно време да ги поминете сите пропишани процедури за регистрација и прифаќање на патници и багаж. Социјалната дистанца треба да се почитува и во просторијата за чекање.

Дали роднините и пријателите на патниците можат да дојдат на аеродромот?
Се препорачува патниците да доаѓаат само на аеродромот, а во случај да останат придружба да се збогуваат пред да влезат во зградата на аеродромот. Исклучок се лицата кои се придружени од патници со намалена подвижност и придружба на деца.

Каква е процедурата сега за поминување преку контрола на безбедноста на патниците?
Препорачливо е да ги чувате сите артикли што ќе поминат низ уредот со Х-зраци во рачен багаж. Предмети како што се мобилен телефон, паричник, клучеви најдобро се чуваат во посебна торба за да се избегне непотребен контакт. За време на инспекцијата нема да се бара заштитна маска.

Кој е аранжманот за седење на патниците во авионот?
Распоредот на патниците во авионот зависи од процедурите на секоја индивидуална авиокомпанија, поради што се препорачува патниците да ја контактираат авиокомпанијата чии услуги планираат да ги користат за овие информации.

Кои се постапките за напуштање и влез во земјата?
Кога излегувате, сето тоа зависи од земјата во која патувате, но во моментов скоро сите земји бараат да имате сертификат за негативен ПЦР тест за вирусот корона, не постар од 72 часа.

Кога станува збор за враќање, на српските раѓани им е потребна и потврда за негативен тест за ПЦР не постара од 72 часа или во спротивно ќе мора да преминете во само-изолација од 14 дена. Може да се запре во секое време ако тестирате во Србија (задолжителна исплата, освен за деца под 12-годишна возраст и студенти) и да добиете заклучок дека сте негативни на короната.

Сепак, скоро е сигурно дека овие ограничувања за влез во Србија ќе бидат укинати во петок, 22 мај.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.