Внимавајте кога купувате производи на кои е посочено дека се посни

Објавил: Катерина Крстиќ | 14 март, 2019 23:41

Доколку постите особено внимавајте на ова: Овие намирници се продаваат како посни, но не се

Фото/Текст извор: ©magazin.mk

Велигденскиот пост веќе започна, и секако оние кои постат внимаваат на својата исхрана. Постот подразбира да не се внесува мрсна храна, односно месо, млечни производи, но бидејќи ова е најстрог пост се ограничува и јадењето на риба и масло, тие може да се конзумираат во одредени денови.

Но внимавајте кога купувате производи на кои е посочено дека се посни. Секако секој верник кој одлучил да пости најрво ја прегледува декларацијата на производот и од што се состои. Многу пати се случило токму онаа храна растителна маст, сирење и млеко на база на растителни производи, посен маргарин, всушност да не се од растително потекло.

Често се сучува растителните сирења да содржат некои состојки од животинско потекло, како што е казеин протеинот па доколку купувате растителен кашкавал, задолжително проверете дали содржи казеин протеин.

Треба да знаете дека посно е само сирењето од соја.

Исто така внимавајте и со лебот, бидејќи во одредени пекари се премачкува со смеса која содржи јајца, за да добие сјај и крцкавост.

Внимавајте и со смоките и останатите грицки, какко што напоменавме и претходно задолжително читајте ја декларацијата, бидејќи токму тие содржат млеко во прав и какао путер, состојки кои не се посни.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Совети

Ова е ден кога се одбележува борбата на жените за економска, политичка и социјална рамноправност со мажите

Неколку интересни предлози: Што да и подарите за осми март на вашата сакана

Се ближи Меѓународниот ден на жената, а секој од нас сака на своите мајки, баби, свекрви,колешки...

Во јануари група љубители на животни од Охрид изработија куќички за бездомни кучиња, поставени на повеќе локации се со цел да им се помогне на беспомошните животни кои немаат засолниште.

Ветеринарната амбуланта „Тони“ ќе ги стерилизира и кастрира бездомните кучиња во Охрид

Ветеринарната амбуланта „Тони“ од Охрид, победи на јавно наддавање на тендерот за...