Говорејќи за ширењето на вирусот, тој изјави дека кога некој кива, треба да се свртиме веднаш.

Објавил: Перо Милчин | 25 март, 2020 9:01

Доктор Белојевиќ предупредува: Овие три работи кои ги правиме секојдневно, се многу опасни во време на еидемијата(видео)

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Професор д-р Горан Белојевиќ, специјалист за хигиена, објасни како треба да се однесуваме во времето на епидемијата. Д-р Белојевиќ вели дека во овие времиња треба да заборавиме да гушкаме, да се бакнуваме.

... На прашањето што може да направи ако немаме маска, докторот вели дека можеме да земеме секаква крпа што можеме да ја пробаме.
– Може да биде крпа од платно што може да се носи еднаш, но мора да се фрли веднаш откако ќе ја носите. Ако кашлате или се гушкате, тој е загаден и исфрлен – објасни лекарот.

Говорејќи за ширењето на вирусот, тој изјави дека кога некој кива, треба да се свртиме веднаш.

– Вирусот лета низ воздухот и ако некој кива, треба веднаш да се свртиме и буквално да бегаме од него. Затоа, не е време за јавен превоз бидејќи инфекцијата може лесно да се пренесе. Треба да се движиме на кој било друг начин, пеш, со автомобил и на отворено колку што е можно – рече тој.

Лекарот се осврна и на средства за дезинфекција, изјавувајќи дека тие се најдобриот алкохол, повидон јод … и дека е добро да се исчисти сè што е можно повеќе.

Носот и устата се најкритични места

– Кога ги чистиме површините, телефонот и сè друго, правиме нешто што се нарекува санитација, односно делумно убиваме вируси. Ова е важен процес на заштита затоа што убива дел од вирусот. Санитарните услови го намалуваат бројот на вируси што влегуваат во носот и устата – објасни тој.
Тој изјави дека носот и устата се најкритични места низ кои влегува вирусот.

Не треба да се ставаат прсти во устата, гризењето на ноктите е многу опасно во овие ситуации – рече тој, додавајќи дека мажите со брада не треба да го чешаат лицето туку да одржуваат нормална хигиена.

– Најдоброто средство за дезинфекција на облеката е парното железо. Пареата на 100 степени Целзиусови и високата температура сигурно ги убива вирусите, тоа е одличен дезинфициенс, дури и подобар од алкохолот. Затоа сè што можете да пеглате, рече тој, додавајќи дека чевлите треба да се избришат со влажен сунѓер за да се отстрани прашината и со него дел од вирусот.

– Овој вирус е многу заразен, од 100, дури 90. Затоа секогаш треба да носите маска, да бидете на растојание и, се разбира, да ги миете рацете. На пример, кога земате пари, што е многу загадено, не треба да го дезинфицирате, ниту е можно, туку веднаш да ги измиете рацете – заклучи тој.

Видот на сапун не е важен

Течниот сапун треба да биде во сад, во сад, за да нема надворешен контакт со рацете. Пејте песна додека миете раце
Препорачливо е да ги миете рацете 20 секунди и бидејќи луѓето можеби не знаат колку е часот, тогаш се препорачува да пеете „Денес е прекрасен ден“. Кога ја пеете целата песна, миењето на рацете заврши.

Алкохол, марамчиња, гелови …

Не е неопходно да се користи алкохол после миење на рацете. Кога сте во куќата, сепак е најдобро да ги миете рацете. Секогаш е подобро да ги миете рацете отколку да триете алкохол со валкани раце, на пример.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Здравје

Поради Ковид-19 инфектолозите станаа најбарани лекари, но кичевската болница не располага со ниту еден инфектолог!

Заразен оџа, затворени 8 џамии во градот – болницата во Кичево тешко се справува со ковид-19

Болницата во Кичево со години се соочува со разни проблеми. Во последно време е забележан...

Иван е во добра здравствена состојба и по препораките на доктор Митрев веќе се подготвува за отпуст од болницата и понатамошно лекување и нега во својот дом.

(ВИДЕО) Жан Митрев го посети Иван Огњановски, пациентот на кој му беше направена првата трансплантација на срце во државава

Доктор Жан Митрев денеска го посети Иван Огњановски, пациентот на кој му беше направена...

Со цел непречено функционирање на клиниката во услови на пандемија од коронавирусот, се применуваат посебни мерки за заштита и во таа насока поставени се нови шалтери за прием на пациенти, како и нови столчиња во чекалната на пациентите.

На детска клиника комплетно се реновирани амбулантскиот дел, Ургентниот центар и чекалната

Амбуланскиот дел е целосно обновен со нова опрема, извршени се бројни градежни зафати,...

Соседната мутација му даде на вирусот многу поголем број на надворешни протеински „шила“, што му овозможува да ги достигне клетките, тврдат американски научници.

ОД ОВА СЕ ПЛАШЕВМЕ: Корона вирусот мутирал и постанал уште повеќе ЗАРАЗЕН, тврдат научниците!

Серија лабораториски експерименти спроведени од американски истражувачи укажуваат...