Епидемијата на КОВИД 19 сè уште не е завршена.

Објавил: Едмонд Бекири | 22 март, 2020 23:07

ДОКТОР, ЕКСПЕРТ ЗА ЗАРАЗНИ БОЛЕСТИ: Еве зошто не се плашам од КОРОНА ВИРУСОТ!

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

„Јас сум лекар и експерт за заразни болести. Повеќе од 20 години секојдневно запознавам болни луѓе и веќе работев во болници во поголемите градови и во најсиромашните делови на Африка со ХИВ, Адис, туберкулоза, САРС, дифтерија, сипаници , лишаи, кашлица, хепатитис.

Не сум видел ништо во оваа професија, но освен САРС, само неколку болести ме натераа да се чувствувам ранлив или шокиран.

Не се плашам од коронавируси. Загрижен сум за последиците од COVID-19, кој рапидно се рашири низ целиот свет и продолжува да влијае на повеќе земји. Јас навистина се грижам за старите лица, сиромашните и сите сиромашни, кои страдаат од новата катастроф.

Исплашен сум од губење на разумот и бранот на страв што го втурнува општеството во волшебната спирала на паника и ги натера луѓето да акумулираат непристојно големи количини на се и сешто.

Но, сè уште не се плашам од COVID-19.

Исплашен сум од губење на разумот и бранот на страв што го втурнува општеството во волшебната спирала на паника и ги натера луѓето да акумулираат непристојно големи количини на се и сешто.

Се плашам од ограбување на медицински маски од болници и клиники за итни случаи, каде што навистина е неопходно да се заштитат лекарите од првите редови, да не се користат на аеродромите, супермаркетите и кафулињата ..

Се плашам дека нашите болници ќе бидат исполнети со сите оние што знаат дека не се болни, но сакаат да проверат „случајно“, додека оние што имаат симптоми на оваа болест не можат да се проверат.

Но, она што најмногу ме плаши е она што им го кажуваме на нашите деца кога се соочуваме со закана. Наместо да ги замолиме да бидат водени од здравиот разум, логика, алтуризам и да го задржиме умот отворен, ги туркаме во паника, страв, сомнеж и себичност.

Епидемијата на КОВИД 19 сè уште не е завршена.

Во одреден момент, вирусот ќе дојде во вашиот град, болница, можеби во вашиот пријател, па дури и членови на семејството. Ќе се случи. Подгответе се за тоа, за подоцна да не ве изненади. Факт е дека овој вирус не е застрашувачки само по себе, а нашето однесување и желба да „се бориме за себеси прво“ може да доведе до катастрофа.

Ве молам да го скроти вашиот страв со помош на вашиот ум, паника со трпеливост и неизвесност со знаење.

Сега сите имаме можност да научиме многу за хигиената и да спречиме ширење на многу болести во општеството.

Не плашете се од фактите. Измијте ги рацете. Отворете го срцето. Нашите деца ќе бидат благодарни на нас за тоа “.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Здравје

Во овој случај, тоа е добар знак дека вашето тело функционира добро и правилно. Најчесто, овој проблем се јавува кај луѓе кои се слабо физички активни, со прекумерна тежина, склони кон хормонални нарушувања, анемија или едноставно се уморни. Лошата циркулација често ги придружува средовечните и постарите луѓе и страсните пушачи.

ЛАДНИ РАЦЕ И СТАПАЛА МОЖЕ ДА БИДАТ ПОКАЗАТЕЛ ЗА СЕРИОЗНА БОЛЕСТ: Спречете и реагирајте на време

За време на студените денови, телото природно и ефикасно ја чува телесната температура...