Епидемијата на КОВИД 19 сè уште не е завршена.

Објавил: Едмонд Бекири | 22 март, 2020 23:07

ДОКТОР, ЕКСПЕРТ ЗА ЗАРАЗНИ БОЛЕСТИ: Еве зошто не се плашам од КОРОНА ВИРУСОТ!

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

„Јас сум лекар и експерт за заразни болести. Повеќе од 20 години секојдневно запознавам болни луѓе и веќе работев во болници во поголемите градови и во најсиромашните делови на Африка со ХИВ, Адис, туберкулоза, САРС, дифтерија, сипаници , лишаи, кашлица, хепатитис.

Не сум видел ништо во оваа професија, но освен САРС, само неколку болести ме натераа да се чувствувам ранлив или шокиран.

Не се плашам од коронавируси. Загрижен сум за последиците од COVID-19, кој рапидно се рашири низ целиот свет и продолжува да влијае на повеќе земји. Јас навистина се грижам за старите лица, сиромашните и сите сиромашни, кои страдаат од новата катастроф.

Исплашен сум од губење на разумот и бранот на страв што го втурнува општеството во волшебната спирала на паника и ги натера луѓето да акумулираат непристојно големи количини на се и сешто.

Но, сè уште не се плашам од COVID-19.

Исплашен сум од губење на разумот и бранот на страв што го втурнува општеството во волшебната спирала на паника и ги натера луѓето да акумулираат непристојно големи количини на се и сешто.

Се плашам од ограбување на медицински маски од болници и клиники за итни случаи, каде што навистина е неопходно да се заштитат лекарите од првите редови, да не се користат на аеродромите, супермаркетите и кафулињата ..

Се плашам дека нашите болници ќе бидат исполнети со сите оние што знаат дека не се болни, но сакаат да проверат „случајно“, додека оние што имаат симптоми на оваа болест не можат да се проверат.

Но, она што најмногу ме плаши е она што им го кажуваме на нашите деца кога се соочуваме со закана. Наместо да ги замолиме да бидат водени од здравиот разум, логика, алтуризам и да го задржиме умот отворен, ги туркаме во паника, страв, сомнеж и себичност.

Епидемијата на КОВИД 19 сè уште не е завршена.

Во одреден момент, вирусот ќе дојде во вашиот град, болница, можеби во вашиот пријател, па дури и членови на семејството. Ќе се случи. Подгответе се за тоа, за подоцна да не ве изненади. Факт е дека овој вирус не е застрашувачки само по себе, а нашето однесување и желба да „се бориме за себеси прво“ може да доведе до катастрофа.

Ве молам да го скроти вашиот страв со помош на вашиот ум, паника со трпеливост и неизвесност со знаење.

Сега сите имаме можност да научиме многу за хигиената и да спречиме ширење на многу болести во општеството.

Не плашете се од фактите. Измијте ги рацете. Отворете го срцето. Нашите деца ќе бидат благодарни на нас за тоа “.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Здравје

Светскиот ден на велосипедистите оваа година Град Скопје го дочека справувајќи се со предизвиците на светската пандемија на коронавирусот која го наметна велосипедот како најбезбедно превозно средство од аспект на превентивната заштита од Ковид-19.

ВЕЛОСИПЕДОТ СЕ УШТЕ НАЈМУДРА ОПЦИЈА ЗА ТРАНСПОРТ

Светскиот ден на велосипедистите оваа година Град Скопје го дочека справувајќи се...

Најдобриот тенисер на светот, Новак Ѓоковиќ, е човек кој посветува многу внимание на неговата диета и на сопственото здравје.

БИДЕТЕ ЗДРАВИ КАКО ДРЕН: Откриено што појадува Новак Ѓоковиќ- сите можеме да го купиме!

Најдобриот тенисер на светот, Новак Ѓоковиќ, секој ден јаде суров целер. Најдобриот...

Пациентите се во добра и стабилна здравствена состојба. Органодарителството е највисокиот чин на човекољубие и хуманост. Горд сум на ова семејство, вели Филипче!

(ФОТО)Ова е прекрасното семејство на Емилија Динева кои дадоа живот на три семејства во Македонија!

Министерот за Здравство, Венко Филипче утрово се сретна со семејството на починатата...

Бескрајно сум благодарен и горд на моите колеги за нивниот успех, на семејството на Емилија за нивната големина, човечност и хуманост и на семејството Огненовски на довербата кон нашите лекари, се заблагодари Филипче!

ФИЛИПЧЕ: Срцето на Емилија Динева чука во градите на Иван Огненовски!

Ден полн со емоции за сите. За семејството Диневи кое пред неколку дена ја загуби својата...