Ќе забележите дека комарците помалку ќе ве напаѓаат ако редовно консумирате зеленчук и овошје, и ако го сведеме на минимум јадењето на храна богата со спорни киселини, што ги содржи секоја преработена храна, како што се млечни производи и месо.

Објавил: Катерина Крстиќ | 3 август, 2020 23:37

ДОКТОР НЕСТОРОВИЌ ОТКРИВА: Еве како да се заштитите од комарците- оваа храна не треба да ја јадете!

Фото/Текст извор: ©Kurir.rs/Tanjug

Општо познато е дека комарците се хранат со човечка крв. Но, како што тврди пулмологот од УДК во Тирсова, Бранимир Несторовиќ, тие нема да нè нападнат ако го задржиме организмот во основна состојба, а не во кисела состојба. Значи, треба да го намалите месото на минимум и да имате најмалку четири оброци на ден, односно да јадете обилно зеленчук.

“Комарците се хранат со аминокиселини од човечка крв, бидејќи тоа е единствениот начин женката да биде репродуктивна. Ако вашето тело е кисело заради храната што ја јадете секој ден, овие инсекти ќе го чувствуваат тоа и ќе ве касаат повеќе”, објаснува д-р Несторовиќ, додавајќи дека нашите клетки по природа алкални (основни) со последователно внесување киселина можеме да ги промениме.

Ќе забележите дека комарците помалку ќе ве напаѓаат ако редовно консумирате зеленчук и овошје, и ако го сведеме на минимум јадењето на храна богата со спорни киселини, што ги содржи секоја преработена храна, како што се млечни производи и месо.

“Здравата исхрана е добра за телото воопшто, дури и кога станува збор за заштита од комарци. Ако јадете најмалку четири оброци во денот кои содржат зеленчук и некое овошје, шансите да бидете нападнати од комарци се минимални”, вели Др. Неторовиќ.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Здравје

Чекориме розово, чекориме со грижа за пациентите со рак на дојка. За нивна поддршка и третман. Race for the cure.

Филипче: Сите пациенти со рак на дојка имаат терапија, и во услови на Ковид-19 имаат пристап до здравствени услуги

Сите пациенти со рак на дојка имаат терапија и пациентите повеќе не се упатуваат во...

Сокот од рибизла е исклучително здрав, бидејќи е одличен извор на антиоксиданси за нашето тело. Сепак, препораката е рибизлите (како и други овошја) да користат свежо, затоа сезонско овошје, т.е. свеж сок добиен со цедење.

Го зајакнува имунитетот, го намалува крвниот притисок, спречува пневмонија и РАК: Овој домашен сок е чисто злато(РЕЦЕПТ)

Иако потекнува од Северна Азија и Европа, рибизлата е овошје кое е релативно популарно...

Благодарност до директорот Арсенков и целиот стручен колегиум за ангажманот за подобар третман на пациентите и подобри услови за работа на здравствените работници.

Целосно реновиран третиот кат во старата градска болница

Целосно е реновиран третиот кат во старата градска болница. Поставен е нов под, прозорци,...

Само во текот на оваа година на телефонскиот број 193 досега се пријавени 49 огнови на отворено. Минатата 2019 година биле пријавени 162 огнови на отворено, во 2018 година - 251, а во 2017 година кога почна оваа кампања, за неполн месец биле пријавени 54 огнови на отворено.

ГРАД СКОПЈЕ: НА 193 ПРИЈАВЕТЕ ОГАН НА ОТВОРЕНО, ПРОДОЛЖУВА БОРБАТА ПРОТИВ АЕРОЗАГАДУВАЊЕТО

На почетокот на есента и речиси еден месец пред почетокот на грејната сезона Градот...