Пулмологот потсети дека сме само во третата недела, па сè уште е тешко да се каже дека не постои опасност од експоненцијален раст, но едно е сигурно, дека бројот на пациенти во Србија се зголемува, но не и со голема брзина.

Објавил: Катерина Крстиќ | 24 март, 2020 18:18

ДОКТОР НЕСТОРОВИЌ: Сега сме во третата недела- еве кога се очекува крајот на ЕПИДЕМИЈАТА од Коронавирус!

Фото/Текст извор: ©magazin.mk

Вчера до 15 часот во Србија се регистрирани вкупно 249 случаи на Ковид 19. Од 27 ново потврдени случаи од последниот извештај, 19 од нив се хоспитализирани, со стабилна општа состојба, додека 8 од нив имаат полесна клиничка слика и се дома.

„Епидемиолошката состојба во Србија е доста добра и е над тоа од што најмногу се плашевме – нагло зголемување на заболени “, вели д-р Бранимир Несторовиќ, пулмолог и алерголог на Универзитетската клиника во Тиршова.

Пулмологот потсети дека сме само во третата недела, па сè уште е тешко да се каже дека не постои опасност од експоненцијален раст, но едно е сигурно, дека бројот на пациенти во Србија се зголемува, но не и со голема брзина.

Несторовиќ потсети дека сме само во третата недела, па сè уште е тешко да се каже дека не постои опасност од експоненцијален раст, но едно е сигурно, дека бројот на пациенти во Србија се зголемува, но не и со голема брзина.

Тој посочува дека во Италија бројот на заразени лица честопати е удвоен на краток рок.

„Ние го немаме овој феномен и тоа е добро. Ние имаме околу 20-30 нови пациенти дневно и тоа е добро“, рече Несторовиќ за „Novo jutro“.

Кога станува збор за 29-те дена кои ги споменуваа Кинезите, Несторовиќ објаснува дека смета на следново:

„Од моментот на кулминација на инфекцијата, која беше во Кина на 5 февруари, се брои уште еден месец. Секако, овој период може да се промени и дали тоа ќе биде продолжено зависи од нас“, истакна лекарот.

Несторовиќ, исто така, истакна дека при пресметување на епидемијата не станува збор за бројот на загинати, туку бројот на новозаразени.

“Луѓето умираат и понатаму, иако епидемијата е готова. Бројот на починати не е показател туку бројот на новозаразени. Овој број во Италија да речеме се намалува, а се намалува и во Иран. рече Несторовиќ.

Тој потсетува дека кинеските експерти предложиле масовно тестирање, тријажа односно распоредување и групирање на болните  и строга изолација. Србија е подготвена за сето ова, рече тој.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Балкан

Некои велат дека COVID-19 е феномен кој се случува еднаш-во-генерација. Со сигурност можеме да кажеме дека ова е катастрофа што се случува еднаш на сто години, и кога ќе заврши, веројатно е дека ќе донесе многу промени за цивилизацијата.

КОРОНАВИРУСОТ ПОВТОРНО МОЖЕ ДА НАПАДНЕ НА ЕСЕН- Израмнување на кривата има свои недостатоци!

Пандемијата COVID-19 предизвика глобална здравствена и економска криза. Катастрофата...

Таа заминала на гробот на својот син вчера околу 16 часот, без да размисли на полицискиот час, а кога не се вратила дома, семејството се јавило на службата на гробишта. Црковникот отишол на гробот, каде ја пронашол мртва.

ХОРОР НА ГРОБИШТАТА ВО БЕЛГРАД: Мајката го посетила синот кој ненадејно се обеси- пронајдена мртва на гробот!

Мајката на малиот Вук Б, кој случајно се обеси додека си играше во 2018 година, С.Б., 45,...

Вучиќ одговори на изјавата на новинарот дека по неговото прво споменување на 24-часовен карантин, пред неколку дена, во продавниците се создало „стампедо“.

НЕМА ДА ДОБИЕТЕ НИ ЕДЕН ЧАС АКО ЕКСПЕРТИТЕ ОДОБРАТ: Не се работи за садизам, туку за здравје!

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, изјави дека е подготвен да воведе 24-часовен...

– „Ситуацијата е драматична. Се приближуваме кон црното сценарио од Италија и Шпанија. Ве молиме, останете дома. Кризен штаб за сузбивање на СОВИД-19 – тоа е пораката до голем број српски граѓани.

Србите добија застрашувачки СМС пораки- се приближуваме кон црното сценарио,седете дома!

Една смс порака донесе страв и паника кај повеќето жителина Србија. Имено доцна синоќа...