Тука луѓево плачат за пет шест капки повеќе кислород и те гледаат на начин на кој стануваш ПОЧОВЕК!!
Да да борбата тука е за воздух!
Умирањето тука не е процес!

Објавил: Катерина Крстиќ | 20 јуни, 2020 9:43

Доктор од Инфективна: Тука луѓево плачат за пет шест капки повеќе кислород!

Фото/Текст извор: ©магазин.мк фото медицина и здравје

Гоце Марков е медицинско лице од внатрешноста на Македонија, а на својот Фејсбук профил тој објави дека на Инфективната клиника во Скопје, каде тој дојде на помош, луѓето буквално се молат за кислород. Тој вели не се работи за обичен грип, туку грип кој е непредвидлив.

Неговиот Фејсбук статус го пренесуваме во целост… 

За браќата и сестрите мои скептици!!
Не е грипче луѓе!
Колку и да се пишува малку е… како да му објасниш некому колку брзо се умира?

Нема зборови! А јас мислев дека Бог ми подарил неговите чувства за да ги точам како вино низ моите усни?!
Ден нулта-збунети ама без страв и напнатост чекам заедно со колегите запознавање со работата.

Почнуваме!!
Ако овде е епицентарот на оваа напаст од болештина само тука е школата и само тука е борбата.
А борбата за среќа или несреќа мене никогаш не ме одминала… Карма!
Инфективна клиника звучи страшно ама не е до толку!

Работа е како и секоја друга. Само тука сме робови на протоколите и на ситните детали кои живот значат…
Го гледам персоналот, исцрпен и на батерии, прегорен и согорен од убиствената рутина…
Во животот, за моите години имам видено многу работи кои во друга професија се потребни векови…
… но ова е тука кај нас во Македонија и не е верно ама тоа е….

Што се случува тука?

Тука Животот и Смртта се другари!?
Тука луѓево плачат за пет шест капки повеќе кислород и те гледаат на начин на кој стануваш ПОЧОВЕК!!
Да да борбата тука е за воздух!
Умирањето тука не е процес!

Тука сите работат… Секој се дава максимално и малце повеќе од тоа.
Има терапија на тони, протоколи кои мора да се почитуваат и еден куп мали работи кои се еквивалент на Живот секоја посебно.
А јас мислев дека сум железно професионален оклоп…не било така!!
Колку и да си имун нема шанси тука да не станеш Човек.

Тешко е…многу е тешко…но не поради работата без крај туку поради чувство да дадеш еден атом плус од тебе за да преживее другиот!
И секогаш кога си одиш по патот одалечувајќи се од Инфективната клиника се прашуваш дали си дал доволно од себе?!
По мене тука смените не е важно колку саати се туку колку се има завршено… А секогаш е малку!
Затоа има луѓе кои бираат Дупки и луѓе кои го бираат Небото!!
А небото не е граница за храбрите да знаете!

Тоа е само еден обичен почеток!

П.С. Се поклонувам пред сите колеги кои несебично се даваат во оваа невообичаена појава од болест!
Се молам за душите на оние кои ја изгубиле битката.

А апелирам на совесност и на човечност во почитувањето на мерките!

Не поради друг!!
Поради Вашите родители, поради Вашите деца, поради Вашите Фамилии…

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Фејсбук

Неговиот коментар доаѓа откако Мицкоски денеска во во интервју за ТВ Сител, коментирајќи ги нападите од поранешни сопартијци и функционери, потенцира дека тоа се луѓе што му помагаат на Зоран Заев.

Мијалков до Мицкоски: Состави Влада или понеси одговорност

Поранешниот директор на Управата за безбедност и контраразузнавање Сашо Мијаков го...

Ех драги мои затунцанки бивши соборци. Муви имате уште за лапање. Скријте се таму и удавете се во својата пизма и завидл'к. Со задоволство ќе ви помогнеме 

Апасиев: Затоа ме мразат поише од Грујо!

  Лидерот на Левица, Димитар Апасиев, кој e особено активен на социјалните мрежи,...

Никогаш не ја сфатив целта на таквиот став. Од една страна, поентата на граѓанскиот активизам е граѓанско учество во политичките процеси, а изборите во демократските општества се најелементарниот политички процес на директно граѓанско учество!

Богоевски: Апасиев нема да запре додека целата држава не му е под малото, фашистичко стопало

Без разлика на позитивните очекувања и довербата со која влеговме во коалицијата,...