Ако не се преземат мерки секој ден ќе има по стотина погреби и 10.000 починат од коронавирус во Македонија, ако итно не се преземат мерки, изјави проф. д-р Никола Пановски во синоќешното гостување во ТВ Канал 5 во емисијата „Само вистина“.

Објавил: Рејхан Бајрами | 29 октомври, 2020 6:35

Доктор Пановски: Ако не се преземат итни мерки секој ден ќе има по стотина погреби и 10.000 починат од коронавирус во Македонија!

Фото/Текст извор: ©Магазин.мк

Јавното здравје и превентива се најважни, Финска е пример дека популацијата има чисти крвни садови поради здравите животни навики. Таму има доста позитивни случаи но смртноста е мала, тоа укажува дека имаат здраво население, рече Пановски во Само вистина!

Едно странско истражување направено на 25000 испитаници, колку што имаме ние вкупен број на заразени, покажало дека рестораните, кафеаните и воопшто гужвата во затворен простор се најголеми пренесувачи на зараза, додека во градинките –што е научно докажано, за децата поопасен е обичниот грип, отколку короната, рече Пановски!

Маската во затворен простор е закон и треба да се носи. Декларацијата на Грејт Барингтон која дава насоки базирани на научни факти е релевантна за сегашната состојба кај нас а тоа е дека големите затварања даваат повеќе негативни отколку позитивни ефекти во борба со вирусот, рече Пановски.

Ако не се преземат мерки секој ден ќе има по стотина погреби и 10.000 починат од коронавирус во Македонија, ако итно не се преземат мерки, изјави проф. д-р Никола Пановски во синоќешното гостување во ТВ Канал 5 во емисијата „Само вистина“.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Здравје

Реално би било тоа да се случи во првите месеци од 2021 година, вели за „Фокус“, Проф. д-р Александра Грозданова од Фармацевтскиот факултет, УКИМ која е Претседател на Комитетот за имунизација.

Вакцината против Ковид во Македонија ќе стигне првите месеци од 2021, прво ќе се вакцинира 20 отсто од населението

Македонија ќе ја добие онаа вакцина која прва ќе биде регистрирана и одобрена преку...

Во Словенија во последните 24 часа со 1.742 спроведени тестирања потврдени се 470 нови коронаинфекции, а од последици на компликациите предизвикани од заболувањето Covid-19 починале уште 45 лица, соопшти во понеделникот словенечката влада.

НАЈНОВИ ПОДАТОЦИ: 59 милиони заразени со коронавирусот во Светот

Денеска бројката на заразени со коронавирус во Светот, стигна до 59 милиони. Починаа...