Во продолжение ви го предлагаме краткиот вовед од авторите на филмот, а потоа и самиот документарец!

Објавил: Стојче Бушин | 25 октомври, 2020 21:58

Документарен филм на МТВ за Бигорскиот Манастир

Фото/Текст извор: ©Магазин.мк

По повод великиот јубилеј на Свештената Бигорска Обител: 1000 години од нејзиното основање, Македонската телевизија подготви документарен филм за Бигорски.

Во продолжение ви го предлагаме краткиот вовед од авторите на филмот, а потоа и самиот документарец:

„Вистински предизвик за МТВ беше да се биде дел од историската милениумска прослава на 1000 години Бигорски Манастир, а особено за нас, авторите на документарниот филм, пред сѐ, поради мислата дека можеби, од преголема желба, нешто ќе пропуштиме, нешто ќе остане недокажано….

Но, срцата ни се полни кога знаеме дека успеавме да ја постигнеме нашата цел, со филмот да придонесеме за промоција на Бигорскиот Манастир, како едно од нашите најголеми светилишта, центар на културата, писменоста и уметноста низ вековите“.

Сценарио: Сања Орушева
Режија: Зоран Нефовски
Камера и дрон: Здравко Петрушевски
Монтажа: Ирена Белул

Нашето монашко братство им ја изразува на овие богољубиви душа својата голема благодарност.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Убавина

Кога станува збор за шминката на принцезата Дајана, нејзината поранешна шминкерка Мери Гринвел била личност која се грижела за неа дури три години.

Познатата шминкерка на славните личности ОТКРИВА: Вака се шминкаше принцезата Дијана(ВИДЕО)

Принцезата Дајана беше навистина икона на стилот, а нејзиниот up lookmak беше безвременски! Со...

На гала настанот присуствуваа бројни личности од политичкиот и јавниот живот, меѓу кои сопругите на нашите познати политичари.

Елизабета Пендаровска и Зорица Заева во МОДНА КОМБИНАЦИЈА, на прославата на Денот на независноста!

Вчера во американската амбасада се славеше „Денот на независноста“. На гала настанот...

Изгледа Дадар беше горд што и покрај Фатиме Фетаи која му е редовен клиент во неговото студио, дојде на шминкање и специјалната јавна обвинителка Катица Јанева.

Катица Јанева го смени личниот опис кај шминкерот Дадар ?!

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева, пред нејзиното гостување во емисијата...