Индексот на доларот, кој ја покажува вредноста на САД во однос на другите шест главни светски валути, минатата недела зајакна за 0,9 отсто, на околу 104,60 поени и во еден момент достигна 105,01 поени, ново највисоко ниво од 2002 година.

Објавил: Едмонд Бекири | 16 мај, 2022 5:48

Доларот значително зајакна во однос на другите валути

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

На светските берзи вредноста на доларот во однос на кошницата валути порасна минатата недела, шести пат по ред, бидејќи Федералните резерви на САД најавија дополнително агресивно заострување на монетарната политика за да се спречи високата инфлација.

Индексот на доларот, кој ја покажува вредноста на САД во однос на другите шест главни светски валути, минатата недела зајакна за 0,9 отсто, на околу 104,60 поени и во еден момент достигна 105,01 поени, ново највисоко ниво од 2002 година.

Истовремено, доларот зајакна за 1,3 отсто во однос на европската валута, па цената на еврото падна на 1,0410 долари. Во еден момент, тој падна на 1,0348 долари, најниско ниво од почетокот на 2017 година.

Но, курсот на доларот во однос на јапонската валута се лизна за 1 отсто!

Ова е шеста недела по ред како доларот зајакнува во однос на кошничката валути, па од почетокот на годината порасна за околу 9 отсто.

Причините се очекувањата за зголемување на каматните стапки на ФЕД, но и нестабилноста на пазарите на капитал, поради што инвеститорите бараат засолниште во побезбедни инвестиции.

Наскоро доаѓа зголемување на каматните стапки на ЕЦБ

Покрај ФЕД, кој тоа го прави од март, Европската централна банка (ЕЦБ) се подготвува да ги зголеми каматните стапки.

„Првото зголемување на каматната стапка ќе следи извесно време по завршувањето на купувањето на обврзниците, што може да значи неколку недели потоа“, изјави претседателката на ЕЦБ, Кристин Лагард.

Сепак, еврото падна на најниското ниво во однос на доларот во последните пет години бидејќи се верува дека зголемувањето на каматните стапки на ЕЦБ е значително побавно од она на ФЕД.

Покрај тоа, европската валута е под притисок од почетокот на руската инвазија на Украина, бидејќи инвеститорите се загрижени за енергетската безбедност на Европа, високата инфлација и забавувањето на економијата во еврозоната.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Анализа

Израел и Хамас 16-ти ден ги продолжуваат борбите, појасот Газа на раб на хуманитарна катастрофа. Рано утрово Израел изврши воздушни напади врз јужниот дел на Газа и најави дека ќе ги интензивира нападите на северот. Владата на политичкото крило на Хамас објави дека најмалку 55 Палестинци биле убиени во текот на ноќта.

Израел е подготвен за копнената офанзива во Газа

Израел е подготвен за копнената офанзива во Газа. Тел Авив ги повика жителите на Газа...

Москва повторно ја надмина Саудиска Арабија како главен снабдувач на нафта во Кина. Блискоисточната земја извезла 60,1 милиони тони во вредност од 36,49 милијарди долари во наведениот период, а Ирак е на третото место, снабдувајќи 40,3 милиони тони во вредност од 23,04 милијарди долари.

Извозот на сурова нафта во Кина во август се зголеми за 30,7 проценти во споредба со јули и порасна за 42,7 отсто во однос на вредноста, достигнувајќи 5,8 милијарди долари.

Во 2022 година Кина го зголеми купувањето на руска нафта за 8,2 проценти и тоа достигна 86,2 милиони тони. Цената на суровата нафта увезена од Русија се зголеми за околу 43,9 отсто, што изнесува 58,37 милијарди долари.

Кина купува повеќе руска нафта откако традиционалните западни купувачи ја избегнуваа како дел од санкциите поврзани со војната во Украина. По минатогодишното ембарго на Г7 и ограничувањето на цената на руската нафта, Москва активно ги пренасочува своите нафтени текови кон Азија.

Кина го зголеми увозот на сурова нафта од Русија за 25 отсто годинава

Цените на нафтата достигнаа ново највисоко ниво од ноември, при што барел брент во...

Вучиќ рече дека вчерашната рунда дијалог во Брисел завршила неуспешно, бидејќи Приштина не го прифатила компромисниот предлог на ЕУ на патот кон нормализација на односите!

САД разочарани од неуспехот на дијалогот меѓу Белград и Приштина

САД изразија разочарување што не беше постигнат напредок во последната рунда од дијалогот...

Во Загреб цена на метар квадратен нов стан во првата половина од годината изнесува 2.623 евра, а просечната плата во Загреб е 1.303 евра.

Просечната цена на метар квадратен нов стан во Хрватска 2.200 евра

Просечната цена на метар квадратен нов стан во Хрватска во првата половина од годинава...