Вкусни колачиња.

Објавил: Сара Фемина | 15 ноември, 2020 18:55

ДОМАШНИ КОЛАЧИ КАКО ОД ПРОДАВНИЦА: Еве како се спремаат!

Фото/Текст извор: ©Магазин.мк

Крцкави домашни колачиња со исклучителен вкус, со додавање на брашно од бадем и кондензирано млеко, кои можеме лесно да ги направиме дома.

СОСТАВ:

100 гр омекнат путер

60 гр шеќер во прав

1 нотка сол

1 жолчка од јајце

1 кесичка ванилин шеќер

20 гр кондензирано млеко

140 гр меко брашно

1/2 лажиче прашок за пециво

20 гр брашно од бадем

ПОДГОТОВКА:

Извадете го путерот 30 минути порано за да омекне на собна температура.

Измерете и просејте го брашното. Измерете и просејте го брашното од бадем. Измерете шеќер во прав и кондензирано млеко, јајце и пециво. Ставете хартија за печење на плех за печење.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Рецепти

Така, некои во смесата додаваат мелени домати, некои моркови, а најчесто се користи модриот патлиџан како најефективен додаток на традиционалниот ајвар.

ТРАДИЦИОНАЛЕН МАКЕДОНСКИ АЈВАР СО МОДРИ ПАТЛИЏАНИ!

Ајвар е посебен вид на салата, направена од црвени пиперки. Ајварот е еден од највкусните...