Пред домот од Ибрахимовиќ, полицијата запленила плакета на која пишува ПРЕДВНИК.

Објавил: Сара Фемина | 28 ноември, 2019 18:48

Домот на Ибрахимовиќ ОПКОЛЕН СО ПОЛИЦИЈА: Во Шведска напната ситуација- ВРИЕ ОД ИНСПЕКТОРИ

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Имотот на фудбалската звезда Златан Ибрахимовиќ во центарот на Стокхолм, беше вандализиран во текот на минатата ноќ.

Пред домот од Ибрахимовиќ во Стокхолм, полицијата заплени плакета на која пишува ПРЕДАВНИК и RIP.

„Започната е претходна истрага за инцидентот“, вели Бенгт Дахнел, дежурен водач за истраги.

Имотот на фудбалската звезда Златан Ибрахимовиќ во центарот на Стокхолм, беше вандализиран во текот на минатата ноќ.

Според пишувањата на шведскиот весник Афтонбладет, полицијата ќе преземеме соодветна акција за случајот.

Полицијата засега нема осомничени, но испитува дали има сведоци за инцидентот, како и дали камерите за надзор во областа можеби ги забележале вандалите.

Шведскиот фудбалски интернационалец, Златан Ибрахимовиќ (38) во родниот Малме неодамна доби статуа висока 3 метри и тешка околу 500 килограми.

Статуата беше поставена минатиот месец на плоштадот меѓу новиот и стариот фудбалски стадион во градот. Веднаш по поставувањето во Шведскиот град Малме, статуата беше демолирана од засега непознати напаѓачи.

Ибра кој моментно ги брани боите на ЛА Галакси во МЛС лигата во САД не го криеше воодушевувањето поради идејата на градот да му оддаде признание.

„Среќен сум со одлуката статуата да се постави во Малме, на тоа се надевав од првиот момент. Малме е местото каде се започна и каде го оставив моето срце“ – рече Ибрахимовиќ.

Статуата jа изработи Петер Линд, а претходно во градот Хелсингборг својата статуа доби екс-шведскиот фудбалер, Хенрик Ларсон.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Инциденти

Лидерот на опозициската Демократска партија, Љуљзим Баша, ги повика граѓаните да ја соборат владата заради уривање на зградата на Народниот театар.

ХАОС ВО АЛБАНИЈА: Масовен протест на улиците, уапсени 30 лица меѓу нив и сопругата на претседателот на Албанија (ВИДЕО)

Албанската полиција се судри во Тирана со приврзаниците на опозицијата кои протестираа...

Пред министерот Лончар, во парламентот пристигна лидерот на радикалите, Воислав Шешеj, на кого собраните извикуваа „уааа“.

ИНЦИДЕНТ ПРЕД СРПСКИОТ ПАРЛАМЕНТ: Физички напад на министерот за здравство, Златибор Лончар!

Претседателот на Двери, Бошко Обрадовиќ, неколку пратеници и симпатизери на партијата...

Првата кражба се случила во понеделникот вечерта во локално училиште каде крадци украле пет компјутери откако оградиле ограда на имотот.

Седиштето на мафијата во проблем поради КОРОНА: Се ограбуваат болници, училишта- ХАОС ВО ИТАЛИЈА(ВИДЕО)

Италијанскиот град Палермо регистрира повеќе кражби и грабежи, и покрај карантинот...

„Тероризмот беше отфрлен како мотив за влетувањето на аеродромот„ изјави полицијата.

Дрогирани албанци направија хаос во Барселона: Со кола влетаа во аеродром и се закануваа со убиство(ВИДЕО)

Двајца албански државјани намерно влетаа со својот автомобил во аеродромот во Барселона...