Според агенциите АНИ и Спутник, Трамп изјавил дека успеал да ги запре масовните убиства што се случуваат меѓу Србија и Косово веќе неколку децении.

Објавил: Перо Милчин | 20 септември, 2020 14:24

ДОНАЛД ТРАМП: Ги запревме масовните убиства меѓу Србија и Косово!

Фото/Текст извор: ©Магазин.мк

Во предизборната кампања во Северна Каролина, американскиот претседател Доналд Трамп, меѓу другото, рече дека може да биде избран за Нобеловата награда за мир и во тој контекст го спомена неодамна потпишаниот договор меѓу Белград и Приштина во Вашингтон.

Според агенциите АНИ и Спутник, Трамп изјавил дека успеал да ги запре масовните убиства што се случуваат меѓу Србија и Косово веќе неколку децении.

„Сигурен сум дека ќе се квалификувам за Нобелова награда за мир. Ние ги запираме масовните убиства меѓу Косово и Србија. Тие се убиваа многу години. Сега престанат да се убиваат едни со други“.

Претседателот на Соединетите држави беше номиниран за Нобелова награда за мир овој месец откако успеа да потпише договор за нормализирање на економските односи меѓу Белград и Приштина.

Претседателот на Србија Александар Вучиќ и косовскиот премиер Авдула Хоти неодамна во Вашингтон со претседателот на САД, Доналд Трамп потпишаа договор за нормализација на економските односи на двете земји.

Трамп оцени дека потпишувањето на договорот претставува „многу важен чекор за кој била потребна голема храброст на Вучиќ и Хоти, двајца големи лидери“.

„Ова е навистина историски ден, Србија и Косово сакаат економска соработка и напредок. Сакам да им се заблагодарам на обајцата“, рече Трамп.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Србија

Најсериозна кандидатка за нов министер за енергетика и рударство е Зорана Михајловиќ, која досега водеше градежништво и инфраструктура и ова всушност би било нејзино враќање во енергетскиот сектор.

ОВА СЕ НОВИТЕ МИНИСТРИ ВО СРБИЈА: Вучиќ ја обнови владата со нови министри!

Одлуката на најсилната партија во Србија за формирање влада значително ќе ги измеша...

Имаме многу добра соработка со СПС на Ивица Дачиќ. Имавме нешто поинакви ставови за тоа како треба да изгледа во иднина, но јас ги прифатив предлозите на Дачиќ.

ВУЧИЌ ОБЈАВИ СО КОГО СНС ЌЕ ВЛЕЗЕ ВО ВЛАДАТА: Дачиќ ќе биде претседател на Собранието!

Српскиот претседател Александар Вучиќ и се обраќа на нацијата по завршувањето на седницата...

- Албанците очекуваат некој да изврши притисок врз Србија а Србија само да каже дека нема проблем, се ќе потпишеме, рече Вучиќ, додавајќи дека е горд на својата работа и резултатите.

ВУЧИЌ: Албанците очекуваат некој да изврши притисок врз Србија!

Претседателот Вучиќ ги повика граѓаните да ги почитуваат мерките против ширење на...