Судијата Артур Енгорон, одлучувајќи по граѓанска тужба поднесена од њујоршкиот обвинител Летиција Џејмс, откри дека Трамп и неговата компанија измамиле банки, осигурителни компании и други со масовно преценување на неговите средства и преувеличување на неговата нето вредност на документите што се користат за затворање зделки и осигурување на заеми.

Објавил: admin@magazin | 27 септември, 2023 9:56

Доналд Трамп е прогласен за виновен: Ги измамил банките со надувување на вредноста на имотот

Фото/Текст извор: ©магазин/фокус

Судијата пресуди дека Доналд Трамп со години правел измама додека ја градел империјата за недвижнини што го катапултирала до слава и Белата куќа, и нареди некои од компаниите на поранешниот претседател да бидат отстранети од неговата контрола и распуштени.

Судијата Артур Енгорон, одлучувајќи по граѓанска тужба поднесена од њујоршкиот обвинител Летиција Џејмс, откри дека Трамп и неговата компанија измамиле банки, осигурителни компании и други со масовно преценување на неговите средства и преувеличување на неговата нето вредност на документите што се користат за затворање зделки и осигурување на заеми.

Енгорон нареди некои од деловните лиценци на Трамп да бидат одземени како казна, што им го отежнува или оневозможува бизнисот во Њујорк и рече дека сепак ќе има независен монитор кој ќе го надгледува работењето на Организацијата Трамп.

Ако жалбата не успее, наредбата ќе му го одземе на Трамп овластувањето да донесува стратешки и финансиски одлуки за некои од неговите клучни државни имоти.

Во низа изјави, Трамп ја осуди одлуката, нарекувајќи ја „неамериканска“ и дел од тековниот заговор за оштетување на неговата кампања за враќање во Белата куќа.

„Моите граѓански права се прекршени и некој апелационен суд, без разлика дали е федерален или државен, мора да ја поништи оваа ужасна, неамериканска одлука. напиша на својата страница Truth Social.

Тој инсистираше на тоа дека неговата компанија „направила прекрасна работа за државата Њујорк“ и „вршела совршено“, нарекувајќи го „многу тажен ден за правосудниот систем на државата Њујорк“.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.