Овие четири клуба играа Лига на шампиони оваа сезона, што им овозможи дополнителни приходи.

Објавил: Едмонд Бекири | 26 март, 2020 16:54

ДОНАЦИЈА ОД 20 МИЛИОНИ ЕВРА: Германски фудбалски клубови помагаат на светот!

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Четирите најбогати германски фудбалски клубови ветија 20 милиони евра денес за поддршка на другите тимови кои се борат за финансиски опстанок над пандемијата на коронарен вирус.

Баерн Минхен, Борусија Дортмунд, Лајпциг и Баер Леверкузен ќе отстапат од 12,5 милиони евра, сепак нераспределен нов од ТВ-правата и ќе додадат уште 7,5 од сопствените средства.

Овие четири клуба играа Лига на шампиони оваа сезона, што им овозможи дополнителни приходи.

Германската фудбалска лига, која надгледува две од најсилните натпреварувања во земјата, ќе одлучи како ќе ги распредели парите.
Лигата претходно соопшти дека се плаши дека многу клубови би можеле да се соочат со финансиски колапс доколку не продолжат натпреварите.

Директорот на Баерн, Карл-Хајнц Румениж изјави дека е важно да се обезбеди поддршка во овие тешки времиња.

Според Светската здравствена организација, во Европа се пријавени над 200.000 случаи на инфекција со коронавирус, при што починаа 11.987 луѓе.

– Италија, која има најголем број случаи на коронавирус, има помала стапка на инфекција, иако сè уште е рано да се тврди дека пандемијата во таа земја се намалува, – рече Клуге на прес-конференцијата пред да дојде веста за помалку смртни случаи од коронавирус во Шпанија .

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Фудбал

Репрезентативците на Марково се вистинско изненадување на ова првенство. За потсетување, тие со својата пожртвувана игра претходно во осминафиналето успеаја да ја елиминираат репрезентацијата на Шпанија.


Фото: EPA-EFE/Ali Haider
Напаѓачот и најголема ѕвезда на Португалците, Кристијано Роналдо и овој меч го започна на клупата за резервни играчи. Во игра влезе во 51. Минута, кога селекторот на Португалија реши да го стави на местото на Рубен Невеш.

Португалија имаше доволно време да израмни, напаѓаше силно, но не успеа да ја затресе мрежата на одличниот голман на Мароканците, Боно.


Фото: EPA-EFE/Georgi Licovski
Мароко во полуфиналето ќе ги одмери силите со подобриот од вториот денешен четвртфинален натпревар на Светското првенство во Катар што ќе го играат репрезентациите на Франција и Англија.

Вчера во драматични натпревари, со пресврти за пласман во полуфиналето се изборија репрезентациите на Хрватска и Аргентина кои се првата полуфинална двојка.

Мароко испиша историја: Ја победи Португалија и оди во полуфинале на Светското првенство во Катар

Мароко во полуфиналето ќе ги одмери силите со подобриот во вториот денешен четвртфинален...

Триумфот го донесе Александар Трајковски. Милевски емотивно заедно со останатите играчи го прослави големиот успех, а има и две причини за радост. Првата е секако победата над Италија, а втората е дека денес (25 март) му е роденден!

Благоја Милевски е роден во 1971 година во Скопје. Полни 51 година, баш заедно со победата над Италија. Селекторе, среќен нека е и само успеси со Македонија!

МАКЕДОНИЈА НАПРАВИ СВЕТСКО ЧУДО: Ја победи Италија на нејзин терен и обезбеди финален бараж за Мундијал!

Македонија ги елиминира европскиот првак Италија среде Палермо и дојде само на еден...