Во 2014 година, на Дона и беше дијагностициран рак на белите дробови. Таа долго време се бореше, но болеста се врати во 2015 година по метастазата. Таа не се предаваше, сè додека, за жал, не ја заврши својата битка.

Објавил: Катерина Крстиќ | 2 октомври, 2020 16:14

ДОНА АРЕС ПРЕД СМРТТА ОТВОРЕНО ПРОЗБОРИ: Добив канцер од оваа намирница!

Фото/Текст извор: ©нови.ба

Денеска навршуваат три години од смртта на познатата босанска пејачка Дона Арес која почина на 2 октомври 2017 година. Таа во едно шоу откри која намирница ја смета за најголем виновник за болеста.

Босанската пејачка Дона Арес на 40 годишна возраст почина од рак. Азра Колаковиќ,  ја стекна популарноста во 1997 година, кога настапи на фестивалот „Дора“ и учествуваше во изборот на песна за „Евровизија“.

Во 2014 година, на Дона и беше дијагностициран рак на белите дробови. Таа долго време се бореше, но болеста се врати во 2015 година по метастазата. Таа не се предаваше, сè додека, за жал, не ја заврши својата битка.

– Малигните тумори на дојката, дебелото црево, белите дробови и грлото на матката се најчести кај жените. Бројот на пациенти и смртни случаи од малигни заболувања постојано се зголемува, вели д-р Ана Јовичевиќ за Блиц.

Симптомите се следни: Постојана кашлица, појава на крв во плунката и појава на пневмонија.

Кога станува збор за тоа што може да ја предизвика оваа болест, се наведува дека тоа е делумно последица на дејството на генетските фактори, а во повеќето случаи е резултат на начинот на живот.

– Најважната причина за рак на белите дробови е пушењето. Други фактори може да го зголемат ризикот, изложеност на чад од тутун во животната средина или пасивно пушење или изложеност во животната или работната средина во близина на радон, азбест или силикати во рудниците.

Во едно интервју, пејачката откри кој е виновникот за карциномот што го добила:

– За мене лично, она што мислам дека ме труеше, и поради кое многумина ќе ме нападнат по ова интервју, е млекото. Дефинитивно млеко од тетрапак. Подготвена сум да потпишам дека е зло – изјавила пејачката.

Таа додаде дека ова млеко сега се разликува од она што го пиеле нејзините врсници кога биле деца.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Интересно

Ексклузивниот ресторан Камник е популарен по дивечот кој го имаат на менито, како што е гулаш од срна, колбаси од мечка а и добри вина од нивната приватна винарија.

ФОТО: Гулаш од срна или колбаси од мечка. Што ќе јадат Заев и Вучиќ во Камник?

По примопредавањето на вакцините на граничниот премин Табановце Зоран Заев и Александар...

Тој пред десет години се раздели од Адријана Алачки со која има две деца. Последниве шест години е во врска со новинарката Маријна Дојчиновска, познато лице од ТВ екраните.

Љубовта на Алачки: Марина за првпат проговори околу нивната врска

Горан Алачки е познат како музичар кој македонската музика ја промовира насекаде низ...

Тој ја сподели убавата вест на социјалните мрежи и го покажа златниот прстен со дијамант со кој ја запросил саканата, со емотивна порака.

Со златен прстен со дијамант Костадин ја запроси девојката

Пратеникот и портпарол на СДСМ, Коста Костадинов ја запроси својата девојка Марија...