До моментов по пријавени гласачи од дијаспората прва е Швајцарија па следат Словенија и Англија

Објавил: Мартин Попоски | 20 август, 2018 12:37

Досега 1.459 пријавени иселеници за гласање на референдумот

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Заклучно со денеска до 12 часот преку веб апликацијата  до Државната изборна комисија [ ДИК ] доставени се вкупно 1.459 пријави од граѓани за гласање во дипломатско конзуларните претставништва на земјава во странство.

Од нив 1.431 пријави се прифатени 27 се одбиени а една пријава е во обработка соопшти ДИК.

Најголем број пријави се доставени за гласање во Берн – 160 во Љубљана – 105 во Лондон – 93 и во Торонто – 88.​

Најмал број пријави поднесени се за гласање во Атина – Киев – Њу Делхи – Подгорица – Приштина и Тирана со по една пријава.

Државната изборна комисија соопшти дека податоците од јавниот увид во избирачкиот список ќе бидат доставени подоцна во текот на денов по нивната обработка.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Опозицискиот лидер вели дека и покрај притисоците, неговата партија нема да дозволи промена на Уставот за во него да бидат внесени етничките Бугари.

Мицкоски: Ако некој од ВМРО-ДПМНЕ гласа за уставните измени ќе се повлечам од политиката

Ќе ја напуштам политиката ако било кој од пратениците на ВМРО-ДПМНЕ гласа за промена...

Граѓаните реагираат дека секое пазарување се соочуваат со ново ценовно изненадување. Тоа го покажа и статистиката инфлацијата скокна за 16 отсто на годишно ниво

Македoнскиот леб е меѓу најскапите во регионот, цените и понатаму растат

Цената на лебот продолжува да расте. Одредени видови на леб деновиве се со повисоки...