Имено на прес конференцијата позади претседателите стоеја знамињата од двете земји, но протоколот на претседателот на Полска овој пат направи грешка, и македонското знаме беше модифицирано, пишува „Плусинфо“.

Објавил: Катерина Крстиќ | 5 февруари, 2020 17:24

ДОСТА САМО НИЕ ГРЕШЕВМЕ: Полска го утна македонското знаме, Пендаровски доби извинување

Фото/Текст извор: ©магазин.мк фото плус инфо

Претседателот на државата Стево Пендаровски денеска беше во официјална посета на Полска, каде одржа прес-конференција со полскиот претседател Анджеј Дуда.

Имено на прес конференцијата позади претседателите стоеја знамињата од двете земји, но протоколот на претседателот на Полска овој пат направи грешка, и македонското знаме беше модифицирано, пишува „Плусинфо“.

На оваа фотографија на порталот Плус инфо најдобро се гледа погрешеното македонско знаме.

За порталот од кабинетот на Пендаровски велат дека македонската делегација веднаш реагирала кај полската делегација и дека домаќините им се извиниле за ненамерниот пропуст.

-Во врска со поставените знамиња, македонската делегација реагираше кај полската страна, при што домаќините изразија длабоко извинување и рекоа дека се работи за ненамерен пропуст на нивниот протокол. Би сакале да додадеме дека нашата делегација е задоволна од официјалната посета на Полска, која политички и организациски помина во најдобар ред – одговорија од Кабинетот на Пендаровски на прашањето на Плусинфо дали македонската делегација реагирала кај полскиот протокол за изгледот на државното знаме.

Инаку ваква грешка на неколку наврати направи и нашиот протокол од Влада, кога го погреши знамето на австрија пред две години, кога за време на посетата на австрискиот канцелар, Себастијан Курц, наместо со австриско, го пречека со знамето на Латвија.

Исто така протоколот на Пендаровски го постави наопаку црногорското знаме, за време на официјалната посета на црногорскиот претседател Мило Ѓукановиќ во Скопје.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Оставена на милост и немилост Виолета вели дека мора да се снаоѓа сама, и да функционира без лекот кој и е неопходен. Вели и покрај тоа што министерот за здравство вели дека нема недостиг на лекови во државата, и дека се спремни за моменталната ситуација со Коронавирусот, сепак таа во секоја аптека го добива истиот одговор: Лекови нема!

РЕВОЛТИРАНА СКОПЈАНКА: Стравувам за својот живот, лековите кои ги користам ги нема во аптеките, сите залихи се на инфективно за лечење на пациентите заболени од Коронавирус!

Револтирана 65 годишна скопјанка која боледува од автоимуни заболувања за Магазин.мк...

Османи кој беше министер за здравство во периодот на пандемијата со свински грип истакна дека, по овој основ го советувал министерот Филипче. Османи кажа дека првата работа што му ја посочил на Филипче што сега треба да ја направат, како мала држава, е да се поврзат со големите држави, за во моментот кога ќе излезе вакцината, да може да ја купиме заедно.

Османи се сомнева во бројката на заболени од коронавирус: Сигурен сум дека бројот е поголем од 570!

Поранешниот министер за здравство и актуелен вицепремиер за европски прашања, Бујар...

Ова писмо е посветено на луѓето кои се во првата линија во борбата против заразната пандемија која одзема животи. Го пишувам поради мојата желба, морална совест, но пред се обврска, како човек да упатам јавна багодарност до секој еден од вас кој се жртвува себе си, својот живот и судбината на своите семејства за да ги спасите нашите животи и животите на нашите семејства.

Мицкоски изрази благодарност до здравствените работници: Вашиот деноноќен труд спасува животи!

Претседателот на најголемата политичка партија во земјава ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски...