Од авионот веднаш биле евакуирани 130 патници и пет членови на екипажот.

Објавил: Рејхан Бајрами | 18 јули, 2019 10:49

Дојава за бомба во авион на аеродромот во Белград- ЕВАКУИРАНИ 130 ПАТНИЦИ!

Фото/Текст извор: ©онлине магазин

Не белградскиот аеродром „Никола Тесла“ евакуирани се 130 патници, после дојава за бомба во авион на германска национална авио-компанија „Луфтханза“.

Како што известуваат српските медиуми, од авионот веднаш биле евакуирани 130 патници и пет членови на екипажот. Авионот заедно со 130 патници и членови на екипажот,  се подготвувал за лет кон Франкфурт.

Авионот на „Луфтханза„ веднаш преместен на позиција 3.000 метри, каде стручен тим го прегледувало леталото како и багажот. 

Аеродромот Никола Тесла во Белград е најпрометен аеродром во Србија, исто така познат и како Аеродром Сурчин, по името на населбата во близина на аеродромот. Именуван по Никола Тесла, аеродромот е лоциран на некои 12 км од центарот на Белград. Националниот авиопревозник Ер Србија го користи аеродромот како своја база.

Првиот меѓународен аеродром во Белград беше отворен во 1927 година на територијата на Нов Белград. Од февруари 1928 година, првата Југословенски авиопревозник „Аеропут“ започна со превоз на патници од аеродромот.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Србија

Дачиќ летал со авионот Фалкон во Блед, кога одеднаш над Љубљана удрил гром во леталото, околу 22 часот и 50 минути.

ИЗБЕГНАТА ТРАГЕДИЈА: Гром удри во авионот на Ивица Дачиќ над Словенија!

Гром удрил во авионот со кој шефот на српската дипломатија, Ивица Дачиќ, летал за Словенија. Ударот...

На погребот имаше голем број на луѓе кои достојно ја испратија мисицата и, и оддадоа почит.

Потресна сцена на погребот на мисицата Дијана: НА РАДА И СЕ СЛОШИ ОД БОЛНИОТ ЛЕЛЕК НА ГРОБИШТАТА

Српската мисица Дијана Милојковиќ вчера беше испраено во нејзинот вечен дом од страна...

Во хеликоптерот се наоѓале двајца членови на екипажот, кои спрема докторските прегледи немаат тешки повреди и се наоѓаат вон животна опасност.

СЕ СРУШИ ВОЕН ХЕЛИКОПТЕР ОД АРМИЈАТА НА РЕПУБЛИКА СРБИЈА!

Хеликоптер „Газела„ кој е во сопственост на Армијата на Република Србија, се сруши...

Некогашната фудбалска легенда, неодамна направил детални медицински тестови и докторите го советувале дека лечењето треба да го ппродолќи со агресивен третман.

ШОК ВЕСТ: Фудбалската легенда, Синиша Михајловиќ ја прекинува кариерата, ОТКРИЕНА МУ Е ЛЕУКЕМИЈА!

Синиша Михајловиќ српски фудбалски тренер и поранешен играч од одбраната, кој во моментов...