Според апликацијата на ДИК, досега гласале 197.952 граѓани од вкупниот број на избирачи – 1.824.864.

Објавил: Сара Фемина | 17 октомври, 2021 13:42

До 13 часот гласале над 20,5 отсто од гласачите

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

До 13 часот гласале над 20,5 отсто од гласачите.

Според апликацијата на ДИК, досега гласале 197.952 граѓани од вкупниот број на избирачи – 1.824.864.

Најголема е излезноста Новаци 44,34%, 41,86% Кратово.

Се избираат градоначалници и советнички листи во 80 општини и Градот Скопје. Право на глас имаат 1 824 864 гласачи.

Претседателот на Државната изборна комисија Александар Даштевски утрово информираше дека на некои места се појавуваат проблеми со апаратот за отисоци од прст, но оти проблемите се решаваат!

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Анализа

Како што соопшти претходно, Обвинителството го сомничи генералниот секретар оти во периодот од април 2021 до јануари 2022 г., без да спроведе јавна набавка, склучил договори за консултантски услуги со фирма кој бил во вкупна вредност од околу 941 985 евра што е за околу 147 000 евра повеќе од 795 000 евра, износ што бил договорен за консултантските услуги.

(ВИДЕО) Мухамед Зеќири спроведен во затворот во Шутка, судот му одреди притвор

Судијата на претходна постапка се одлучил за најстрогата мерка бидејќи, според соопштението...

Во споредба со истиот период лани, бројот на вработени во јавниот сектор е зголемен за 905 лица. Намалување на бројот на вработени има во органите на државната власт, каде во 2020 работеле 15.945 лица, а во 2021 година 15.302 што е намалување за 643 вработувања.

132 илјади вработени во јавниот сектор – 73% Македонци, а 20% Албанци

Министерот за информатичко општество и администрација Адмирим Алити вчера го презентираше...