Видеото објавено на Твитер покажува како изгледало драматично губење на висината на авионот на популарната страница FightRadar.

Објавил: Мате Парлоф | 9 јануари, 2021 15:00

ДРАМАТИЧЕН МОМЕНТ КОГА АВИОНОТ ПОЧНА ДА ПАЃА: За 60 секунди се спушти повеќе од 3.000 метри- започна потрагата

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Денеска се сруши авион Боинг 737-500 кој полета од Џакарта, Индонезија.

Видеото објавено на Твитер покажува како изгледало драматично губење на висината на авионот на популарната страница FightRadar.

Тој, наводно, се спуштил на повеќе од 3.000 метри за помалку од 60 секунди.

Компанијата соопшти дека во моментов собираат повеќе информации за летот пред да излезат во јавноста.

Овој авион прв пат полета во мај 1994 година. По првите информации дека имало 59 патници во урнатиот Боинг 737-500!

Властите во Индонезија започнаа потрага по падот на авионот северно од Џакарта.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Трагедија

Првата официјална информација беше дека загинале тројца патници и дека автобусот бил со македонски регистарски таблички.

На момент заспав, изјавил шоферот на косовскиот автобус во кој загинаа 10 патници

Приведен е возачот на косовскиот автобус во кој утрово на автопатот кај Славонски...

Авионот „локид си-130 херкулес“ беше еден од двата авиона, кои беа во сопственост на американското воздухопловство, а кои ги добија како подарок годинава. Војската со децении се бореше со исламистичките фракции на Абу Сајаф.

Се урна воен авион на Филипини – има загинати, спасени најмалку 40 лица (ВИДЕО)

Филипински воен авион во кој биле најмалку 85 лица, се урна додека пробувал да слета...

Како што беше најавено, две запалени возила со човечки остатоци беа пронајдени на споредниот пат недалеку од градот Кармага!

ХОРОР ВО МЕКСИКО: 19 изгорени тела пронајдени во близина на границата со САД

Најдени се најмалку 19 јагленисани тела во Мексико, недалеку од границата со Соединетите...

Според прелиминарните информации, трагедијата се случила кога воената колона запрела поради откажување на првиот автобус.

ГОЛЕМА НЕСРЕЌА ВО РУСИЈА: Се судрија камион и четири воени автобуси, има МРТВИ(видео)

Камион и четири воени автобуси се судрија на автопат во предградие на Москва. Според...