Меѓународната полициска организација објави дека издале глобално предупредување во 194 земји-членки на оваа организација, со препорака да се подготват за таквата можност и оперативно, на терен и на виртуелната мрежа.

Објавил: Рејхан Бајрами | 3 декември, 2020 12:19

Драматично предупредување на Интерпол: Криминалците нема да заработат од ПРОДАЖБАТА НА ЛАЖНИ ВАКЦИНИ ПРОТИВ КОРОНА

Фото/Текст извор: ©Магазин.мк

Интерпол предупреди дека меѓународната мрежа на организиран криминал би можела да се обиде да стави на продажба лажни, фалсификувани ковид вакцини-19!

Меѓународната полициска организација објави дека издале глобално предупредување во 194 земји-членки на оваа организација, со препорака да се подготват за таквата можност и оперативно, на терен и на виртуелната мрежа.

Предупредувањето се однесува и на можни обиди да се најдат лажни терапии што се нудат преку глобалната интернет мрежа што може да ги загрози здравјето и животот на луѓето.

Криминалните мрежи, исто така, ќе се обидат да влијаат врз луѓето преку лажни веб-страници и лажни лекови, што може да претставува значителен ризик за нивното здравје, дури и за животот“, рече генералниот секретар на Интерпол, Јирген Сток.

Интерпол, исто така, ги предупреди владите, фармацевтските компании и логистичките организации да бидат свесни за обидите на криминалците да се инфилтрираат во синџирите на снабдување со вакцини, вели RT!

 Потребно е агенциите за спроведување на законот да бидат подготвени што е можно повеќе за нападот на сите видови криминални активности поврзани со вакцината, поради што Интерпол го издаде ова глобално предупредување – наведе Сток.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.